بستن

Albert Bourla

آلبرت بورلا (به یونانی: Άλμπερτ Μπουρλά؛ زادهٔ ۲۱ اکتبر ۱۹۶۱) یک دامپزشک یونانی-آمریکایی و رئیس و مدیر اجرایی فایزر، یک شرکت داروسازی آمریکایی است. او در سال 1993 به این شرکت پیوست و چندین نقش اجرایی در بخش‌های فایزر داشته است. بورلا قبل از اینکه مدیر اجرایی شود، به عنوان مدیر عملیاتی خدمت می کرد.

او علاوه بر هیئت مدیره فایزر و بنیاد فایزر، در هیئت مدیره سازمان نوآوری بیوتکنولوژی، کاتالیست، مشارکت برای شهر نیویورک، و تحقیقات دارویی و تولیدکنندگان آمریکا خدمت کرده یا در آن خدمت کرده است. بورلا همچنین عضو شورای تجارت و میزگرد تجاری است.

انگیزه بورلا عشق اولیه به حیوانات و پزشکی بود و به او اعتبار داده شد که Pfizer را به یک شرکت متمرکز بر تحقیق و توسعه تبدیل کرد. او همچنین با کمک به توسعه Improvac، که لکه‌های گراز را از بین می‌برد، و تمرکز مجدد بخش واکسن فایزر برای تمرکز بر استافیلوکوک، عفونت Clostridioides difficile، بیماری‌های نوزادان، و واکسن Pfizer–BioNTech COVID-19 شناخته شده است. او مخالف مداخله دولت در قیمت گذاری دارو است، که به عقیده او این امر مخارج برای توسعه داروهای جدید را مختل می کند.

بورلا جایزه Genesis 2022 را برای رهبری او در توسعه واکسن کووید-19 Pfizer–BioNTech دریافت کرد.