بستن

Benedict Cumberbatch

بندیکت تیموتی کارلتون کامبربچ CBE (انگلیسی: Benedict Timothy Carlton Cumberbatch؛ زادهٔ ۱۹ ژوئیه ۱۹۷۶) بازیگر انگلستانی است. او برای فعالیت در آثار گوناگون سینما، تلویزیون و تئاتر معروف است و در طول حرفهٔ خود افتخارات گوناگونی از جمله یک جایزهٔ امی، یک جایزهٔ بفتای تلویزیون و یک جایزهٔ لارنس الیویه دریافت کرده‌است. او در سال ۲۰۱۴ از سوی مجلهٔ تایم در فهرست ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان قرار گرفت و در سال ۲۰۱۵ به پاس خدمات خود در هنرهای نمایشی به مقام فرماندهِ والای امپراتوری بریتانیا (CBE) منصوب شد.

کامبربچ در همرسمیت، لندن به دنیا آمد و بازیگری را در دانشگاه منچستر و آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی لندن فرا گرفت. او فعالیت تئاتر خود را با بازی در آثار گوناگونی نظیر درد بیهوده عشق (۲۰۰۱)، رؤیای شب نیمه تابستان (۲۰۰۱)، رومئو و ژولیت (۲۰۰۲) و هدا گابلر (۲۰۰۵) آغاز کرد. فعالیت تلویزیونی او در سال ۲۰۰۲ با بازی در قسمتی از مجموعهٔ تلویزیونی بریتانیایی اوج مخملی آغاز شد و مدتی بعد در مجموعهٔ تلویزیونی شرلوک (۲۰۱۰–۲۰۱۷) ایفای نقش کرد. او برای ایفای نقش شرلوک هولمز در شرلوک نامزد دریافت جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد مینی‌سریال یا فیلم تلویزیونی شد. کامبربچ در سال ۲۰۱۸ برای بازی در مجموعهٔ پاتریک ملروز جایزهٔ آکادمی تلویزیون بریتانیا را کسب کرد. او در چندین آثار تلویزیونی دیگر نظیر تاج توخالی (۲۰۱۶) و برگزیت (۲۰۱۹) نیز حضور داشته‌است.

نخستین نقش سینمایی مهم کامبربچ ویلیام پیت جوان‌تر در درام زندگی‌نامه‌ای لطف حیرت‌آور (۲۰۰۶) بود که برایش نامزد دریافت جایزهٔ حلقه منتقدان فیلم لندن شد. از دیگر نقش‌های سینمایی‌اش می‌توان به خان در فیلم اکشن پیشتازان فضا به‌سوی تاریکی (۲۰۱۳)، ویلیام پرنس فورد در درام دوره‌ای ۱۲ سال بردگی (۲۰۱۳)، جولین آسانژ در تریلر دسته پنجم (۲۰۱۳) و آلن تورینگ درام تاریخی بازی تقلید (۲۰۱۴) اشاره کرد. او برای فیلم بازی تقلید نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. کامبربچ از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ نقش اسماگ و سائورون را از طریق صدا و ضبط حرکت در مجموعه فیلم‌های هابیت ایفا کرد. او در چندین فیلم دیگر از جمله جنگ جریان (۲۰۱۷)، ۱۹۱۷ (۲۰۱۹) و پیک (۲۰۲۰) نیز ایفای نقش کرده‌است.

کامبریچ از سال ۲۰۱۶ به پروژه‌های دنیای سینمایی مارول پیوسته‌است. او نقش دکتر استیون استرنج را در فیلم‌های ابرقهرمانی دکتر استرنج (۲۰۱۶)، ثور: رگناروک (۲۰۱۷)، انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (۲۰۱۸) و انتقام‌جویان: پایان بازی (۲۰۱۹) ایفا کرده‌است. او این نقش را بار دیگر در فیلم‌های مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست (۲۰۲۱) و دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی (۲۰۲۲) ایفا خواهد کرد. کامبربچ در سال ۲۰۲۱ صداپیشگی این شخصیت را در مجموعهٔ استریمینگ چه می‌شود اگر… ؟ بر عهده داشته‌است. کامبریچ در سال ۲۰۱۵ با سوفی هانتر، کارگردان تئاتر، ازدواج کرده‌است و سه فرزند نیز دارد.