بستن
Bradley Cooper

Bradley Cooper

بردلی چارلز کوپر (انگلیسی: Bradley Charles Cooper؛ زادهٔ ۵ ژانویه ۱۹۷۵) بازیگر و فیلم‌ساز آمریکایی است. او نامزد دریافت جوایز مختلفی از جمله هشت جایزهٔ اسکار و یک جایزه تونی بوده و برندهٔ دو جایزه گرمی و یک جایزه بفتا شده‌است. نام کوپر سه‌بار در ۱۰۰ ستاره ثروتمند مجلهٔ فوربز و یک بار در ۱۰۰ شخص تاثیرگزار جهان مجلهٔ تایم قرار گرفته‌است. فیلم‌هایش بیش ۱۱ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته و نامش هم چهار بار در میان رتبه‌بندی سالانه پردرآمدترین بازیگران جهان قرار گرفته‌است.

کوپر پس از شروع کار خود در سال ۱۹۹۹ با ایفای نقش مهمان در سریال تلویزیونی سکس و سیتی، در سال ۲۰۰۰ در برنامه MFA در اکتورز استودیو ثبت نام کرد. او با ایفای نقش در کمدی تابستان داغ و مرطوب آمریکایی (۲۰۰۱) نخستین نقش‌آفرینی خود در فیلم را تجربه کرد. او برای نخستین بار در نقش ویل تیپین در نمایش تلویزیونی جاسوسی-اکشن آلیاس (۲۰۰۱–۲۰۰۶) شناخته شد و با بازی در فیلم کمدی مهمانان ناخوانده عروسی (۲۰۰۵) به موفقیت دست یافت. نقش برجستهٔ او در سال ۲۰۰۹ با فیلم خماری بود—یک کمدی موفق از نظر تجاری و انتقادی که باعث ایجاد دو دنباله در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ شد. ایفای نقش کوپر از یک نویسنده مبارز در فیلم ترسناک نامحدود (۲۰۱۱) و یک افسر پلیس تازه‌کار در درام جنایی مکانی آن سوی کاج‌ها (۲۰۱۲) مورد تحسین منتقدان قرار گرفت.

کوپر با کمدی رمانتیک دفترچه امیدبخش (۲۰۱۲)، کمدی سیاه حقه‌بازی آمریکایی (۲۰۱۳) و بیوگرافی جنگی تک‌تیرانداز آمریکایی (۲۰۱۴) که همچنین تهیه‌اش کرد، موفقیت بیشتری را کسب کرد. او برای کار در این فیلم‌ها چهار بار نامزد دریافت اسکار شد و دهمین بازیگری شد که در سه سال متوالی نامزد اسکار می‌شد. در سال ۲۰۱۴، او نقش جوزف مریک را در احیای نمایش برادوی مرد فیلم‌نما به تصویر کشید و نامزد دریافت جایزه تونی بهترین بازیگر نقش اول مرد در نمایش شد. او سپس صداپیشگی راکت راکون در دنیای سینمایی مارول را بر عهده گرفت. در سال ۲۰۱۸، کوپر در بازسازی فیلم موزیکال عاشقانه ستاره‌ای متولد شده‌است آن را تهیه، نویسندگی، کارگردانی و ایفای نقش کرد. او نامزد دریافت سه جایزه اسکار برای این فیلم شد و همچنین یک جایزه بفتا و دو گرمی بابت مشارکت در موسیقی متن فیلم تک‌آهنگ آغازین «کم‌عمق» به دست آورد. او برای تهیه‌کنندگی جوکر (۲۰۱۹) نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد.

کوپر از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ با بازیگر جنیفر اسپوزیتو ازدواج کرده بود. او از رابطه‌اش با ایرینا شایک مدل روسی صاحب یک دختر شده‌است.