بستن

Daniel Brühl

دانیل سزار مارتین برول گونزالس دومینگو (آلمانی: [ˈdaːni̯eːl ˈbʁyːl, -ni̯ɛl -] (گوش دادن؛ زاده ۱۶ ژوئن ۱۹۷۸) یک بازیگر، کارگردان و نویسنده فیلم اسپانیایی-آلمانی است. او اولین جایزه فیلم آلمانی خود را برای بهترین بازیگر مرد برای بازی در Das Weisse Rauschen (صدای سفید) (2001)، Nichts Bereuen (بدون پشیمانی) (2001) و Vaya con Dios (2002) دریافت کرد. نقش اصلی او در فیلم آلمانی خداحافظ لنین! (2003) به رسمیت شناخته شد و تحسین منتقدان را دریافت کرد و جایزه فیلم اروپا را برای بهترین بازیگر مرد و یک جایزه فیلم آلمانی دیگر را برای بهترین بازیگر مرد به ارمغان آورد.

او با بازی در نقش فردریک زولر، قهرمان جنگی آلمانی در فیلم حرامزاده های بی آبرو (2009) اثر کوئنتین تارانتینو به مخاطبان اصلی ایالات متحده معرفی شد و در فیلم هایی مانند The Bourne Ultimatum (2007)، The Fifth Estate (2013) و A Most ظاهر شد. مرد تحت تعقیب (2014). برول به خاطر بازی در نقش راننده سابق فرمول 1 نیکی لاودا در فیلم زندگینامه ای راش (2013) که برای آن نامزدی از جمله جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، جایزه انتخاب منتقدان برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد، مورد تحسین گسترده منتقدان قرار گرفت و به رسمیت شناخته شد. جایزه انجمن بازیگران سینما برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و جایزه بفتا برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد.

در دنیای سینمایی مارول، برول نقش هلموت زمو را در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (2016) و مجموعه دیزنی + شاهین و سرباز زمستان (2021) ایفا می کند. او همچنین در نقش دکتر لازلو کرایزلر در مجموعه تلویزیونی دوره‌ای درام دوره‌ای نامزد دریافت جایزه امی و گلدن گلوب، بیگانه (2018–2020) بازی کرد که برای آن نامزدی جایزه گلدن گلوب را به عنوان بهترین بازیگر مرد در فیلم سینمایی تلویزیونی به دست آورد. ]

برول در تولیدات اروپایی و آمریکایی به چندین زبان (انگلیسی، کاتالان، اسپانیایی، آلمانی، فرانسوی، لهستانی، و چینی) کار کرده و حداقل در ده ملیت مختلف از جمله لهستانی (خانم‌های اسطوخودوس)، کاتالان (سالوادور)، اسپانیایی بازی کرده است. (7 روز در هاوانا)، فرانسوی (2 روز در پاریس)، مجارستانی (کنتس)، آلمانی (حرامزاده های بی شکوه، Entebbe، و اکثر تولیدات آلمانی)، اتریشی (عجله، زن در طلا)، بریتانیایی (سوخته)، آمریکایی ( The Alienist) و Sokovian (یک کشور خیالی اروپای شرقی در کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی).