بستن

Dwayne Johnson

دوئِیْن داگلاس جانسون (انگلیسی: Dwayne Douglas Johnson؛ زادهٔ ۲ مه ۱۹۷۲) که با نام مستعار ورزشیِ راک (انگلیسی: The Rock) نیز شناخته می‌شود؛ کشتی‌گیر حرفه‌ای پیشین، بازیگر و تهیه‌کنندهٔ آمریکایی است. جانسون یکی از برترین ستارگان تاریخ کشتی حرفه‌ای به شمار می‌رودکه در طول فعالیت‌اش در دبلیودبلیوئی به قهرمانی‌های گوناگون دست پیدا کرد. او همچنین یکی از موفق‌ترین و پردرآمدترین بازیگران جهان است، به گونه‌ای که فیلم‌های او در سراسر جهان براساس باکس آفیس بیش از ۱۰٫۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ فروش داشته‌است. جانسون در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ از سوی مجله تایم به عنوان یکی از ۱۰۰ شخصیت تأثیر‌گذار جهان معرفی شد.

او در دانشگاه میامی، فوتبال آمریکایی را فراگرفت و در یک دوره مسابقات ملی برنده شد، سپس در لیگ ملی فوتبال بازی کرد. در سال ۱۹۹۵ جانسون لیسانس خود را در رشته جرم‌شناسی و فیزیولوژی از دانشگاه میامی دریافت کرد و فارغ‌التحصیل شد. او وقتی از تیم دانشگاهی فوتبال آمریکایی خارج شد، در سال ۱۹۹۶ به تمرین کشتی روی‌آورد و در ۱۹۹۷ مانند پدرش راکی جانسون به یک کشتی‌گیر حرفه‌ای تبدیل شد. جانسون اولین قهرمانی خود در دبلیودبلیوئی را در ۱۹۹۸ کسب کرد. او تا ۲۰۰۴ در این رشته فعالیت کرد و پس از چند سال دوری، در ۲۰۱۱ نیز بار دیگر در دبلیودبلیوئی به رقابت پرداخت. جانسون هنگام بازنشستگی از این رشته در ۲۰۱۹، دو قهرمانی قاره‌ای، دو قهرمانی تگ تیم جهان و ۱۰ قهرمانی انفرادی جهان را به دست آورد و یکی از پرطرفدارترین و بهترین اعضای این رشته شد.

جانسون از سال ۱۹۹۹ به بازیگری در سینمای هالیوود و تلویزیون پرداخت. فیلم‌هایی مانند پادشاه عقرب، سربلند و از پا افتاده او را به عنوان یک بازیگر به شهرت رساند. از دیگر فیلم‌های معروف و موفق او نقشه بازی، اسمارت را بگیر، مسابقه تا کوه جادوگران، مجموعه فیلم‌های سریع و خشمگین، سفر ۲: جزیره اسرار آمیز، هرکول، جی. آی. جو: تلافی، مجموعه فیلم جومانجی، رمپیج، آسمان خراش و هابز و شاو هستند. جانسون همچنین مجموعه فوتبالیست‌ها را برای شبکهٔ اچ‌بی‌او تولید کرد که در این مجموعه به ایفای نقش نیز پرداخته‌است. این مجموعه تلویزیونی کمدی که در پنج فصل پخش شده‌است پربیننده‌ترین برنامهٔ اچ‌بی‌او در شش سال اخیر شد.