———————-
بستن

Emma Thompson

دیم اما تامپسون DBE (انگلیسی: Dame Emma Thompson؛ زادهٔ ۱۵ آوریل ۱۹۵۹) بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس بریتانیایی است. او به‌عنوان یکی از بهترین بازیگرانِ زن نسل خود تلقی می‌شود و دریافت‌کنندهٔ افتخارات گوناگونی از جمله دو جایزهٔ اسکار، دو جایزهٔ گلدن گلوب، دو جایزهٔ آکادمی فیلم بریتانیا و یک جایزهٔ امی ساعات پربیننده بوده‌است.

والدین تامپسون، اریک تامپسون و فیلیدا لاو هر دو بازیگر هستند. او در کالج نیوهام، دانشگاه کمبریج تحصیل کرد و در آن‌جا عضو گروه بازیگری فوت‌لایتز شد. سپس در کنار هیو لوری، استیون فرای و رابی کالترین در مجموعهٔ کمدی آلفرسکو ظاهر شد. او در سال ۱۹۸۷ برای بازی در دو مجموعهٔ تلویزیونی بستنی میوه‌دار و سرنوشت جنگ از شبکهٔ بی‌بی‌سی به شناخت گسترده‌ای رسید و برای هر دو مجموعه برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر زن تلویزیونی بفتا شد. او در اوایل دههٔ ۱۹۹۰ بیشتر با همسرش، کنت برانا، در فیلم‌هایی مانند هنری پنجم (۱۹۸۹)، مرگ دوباره (۱۹۹۱)، دوستان پیتر (۱۹۹۲) و هیاهوی بسیار برای هیچ (۱۹۹۳) همکاری کرد. تامپسون در سال ۱۹۹۲ برای ایفای نقش مرچنت آیواری در درام دوره‌ای هواردز اند برندهٔ جایزهٔ اسکار و جایزهٔ بفتای بهترین بازیگر زن شد.

تامپسون در سال ۱۹۹۳ برای نقش‌آفرینی در بازمانده روز و به نام پدر دوبار نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد و هشتمین بازیگر تاریخ شد که در یک سال نامزد دو جایزهٔ اسکار می‌شوند. او در سال ۱۹۹۵ در نوشتن فیلم‌نامه و نقش‌آفرینی در فیلم عقل و احساس دخیل بود و برای آن جوایز متعددی از جمله اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی — که باعث می‌شود او تنها فردی در تاریخ باشد که برای بازیگری و نویسندگی برندهٔ اسکار شده‌است — و دومین جایزهٔ بفتا برای بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.[۶][۴] او در سال ۲۰۱۳ برای به تصویر کشیدن نقش نویسنده، پی. ال. تراورس در نجات آقای بنکس تحسین و نامزد دریافت چندین جایزه شد. دیگر فیلم‌های قابل توجه تامپسون عبارتند از مجموعهٔ هری پاتر (۲۰۰۴–۲۰۱۱)، رنگ‌های اصلی (۱۹۹۸)، ویت (۲۰۰۱)، در واقع عشق (۲۰۰۳)، فرشتگان در آمریکا (۲۰۰۳)، ننی مک‌فی (۲۰۰۵)، عجیب‌تر از داستان (۲۰۰۶)، آخرین شانس هاروی (۲۰۰۸)، درس‌آموزی (۲۰۰۹)، مردان سیاه‌پوش ۳ (۲۰۱۲) و اسپین‌آف مردان سیاه‌پوش: بین‌المللی (۲۰۱۹)، دلیر (۲۰۱۲)، دیو و دلبر (۲۰۱۷)، آخر شب (۲۰۱۹) و کروئلا (۲۰۲۱).

تامپسون با بازیگر، گرگ وایز ازدواج کرده‌است و با او در لندن زندگی می‌کند. آن‌ها یک دختر و یک پسر پذیرفته‌شده دارند. او از کنشگران حوزه حقوق بشر و دفاع از محیط‌زیست است. او دو کتاب اقتباسی از داستان قصه پیتر خرگوش نوشته‌است.