بستن

Emma Watson

اِما شارلوت دوئر واتسون (انگلیسی: Emma Charlotte Duerre Watson؛ زادهٔ ۱۵ آوریل ۱۹۹۰) بازیگر انگلیسی است. او برای نقش‌آفرینی‌هایش در فیلم‌های موفق و مستقل و همچنین کنشگری در زمینهٔ حقوق زنان شناخته شده‌است. نام واتسون از سوی فوربز و ونتی فر در میان رتبه‌بندی پردرآمدترین بازیگران زن جهان قرار گرفته‌است. مجلهٔ تایم در سال ۲۰۱۵ از او به عنوان یکی از ۱۰۰ فرد دارای بیشترین تأثیر در جهان یاد کرد.

واتسون در پاریس به دنیا آمد و در آکسفوردشر بزرگ شد. او در مدرسهٔ دراگون شرکت کرد و بازیگری را در شعبهٔ آکسفورد هنرهای تئاتر استیج‌کوچ آموزش دید. او فقط در نمایش‌های مدرسه بازی کرده بود و در کودکی پس از اولین بازی حرفه‌ای خود در نقش هرماینی گرنجر در مجموعه فیلم‌های هری پاتر به بازیگری با شهرت جهانی تبدیل شد. واتسون همچنین در اقتباس تلویزیونی رمان کفش‌های باله در سال ۲۰۰۷ بازی کرد و صداپیشهٔ افسانه دسپرو (۲۰۰۸) شد. پس از فیلم نهایی هری پاتر در سال ۲۰۱۱، او در هفته‌ای که با مریلین گذراندم (۲۰۱۱) نقش مکمل را بازی کرد و سپس با بازی در نقش دانش‌آموزی مورد توجه در مزایای گوشه‌گیر بودن (۲۰۱۲) مورد تحسین قرار گرفت. او برای به تصویر کشیدن الکسیس هاینز در حلقه بلینگ (۲۰۱۳) ساختهٔ سوفیا کوپولا و دختر پذیرفته‌شدهٔ نوح در حماسی انجیلی نوح تحسین بیشتری را به خود جلب کرد. در همان سال، واتسون از سوی آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا مورد تقدیر قرار گرفت و برندهٔ جایزهٔ هنرمند سال بریتانیا شد. در سال ۲۰۱۷، او نقش بل را در فانتزی رمانتیک موزیکال دیو و دلبر ایفا کرد که در میان پرفروش‌ترین فیلم‌های تمام ادوار قرار گرفته‌است. در سال ۲۰۱۹، او نقش مگ مارچ را در درام زنان کوچک ایفا کرد.

واتسون از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ زمان خود را میان کار بر روی فیلم و ادامه تحصیل تقسیم کرد و در مهٔ ۲۰۱۴ با مدرک کارشناسی ادبیات انگلیسی از دانشگاه براون فارغ‌التحصیل شد. در همان سال، او به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل منصوب شد و به راه‌اندازی کمپین سازمان ملل متحد هرفورشی، که از برابری جنسیتی حمایت می‌کند، کمک کرد. در سال ۲۰۱۸، او به راه‌اندازی دیگر بس است بریتانیا به عنوان یکی از اعضای مؤسس کمک کرد. واتسون در سال ۲۰۱۹ با مشورت از رهبران در زمینهٔ سیاست خارجی به عنوان یکی از گروه مشورتی هفت برای حقوق زنان منصوب شد. حرفهٔ مدلینگ او شامل کمپین‌هایی برای بربری و لانکوم بوده‌است. در سال ۲۰۲۰، او به عنوان مدافع مد سازگار با محیط زیست به هیئت مدیرهٔ کرینگ پیوست.

آثار Emma Watson 15

کاکلشن فیلم های نوروز 1402