بستن

Eric Bana

اریک بانادینوویچ، AM (زاده ۹ اوت ۱۹۶۸)، با نام حرفه‌ای اریک بانا (/ˈbænə/)، بازیگر و کمدین استرالیایی است. او قبل از جلب توجه در درام کمدی The Castle (1997) کار خود را در سریال کمدی طرح کامل آغاز کرد. او به دلیل بازی در فیلم جنایی زندگی‌نامه‌ای هلی‌کوپتر (2000) به شهرت انتقادی بیشتری دست یافت.

پس از یک دهه ایفای نقش در برنامه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی استرالیا، بانا با بازی در فیلم جنگی Black Hawk Down (2001) و به عنوان شخصیت اصلی در فیلم هالک در سال 2003 توجه هالیوود را به خود جلب کرد. او در فیلم حماسی جنگی تروی (2004) نقش هکتور را بازی کرد و در فیلم هیجانی تاریخی مونیخ (2005) استیون اسپیلبرگ نقش اصلی را ایفا کرد. در سال 2009، او نقش شخصیت شرور Nero را در فیلم علمی تخیلی پیشتازان فضا بازی کرد که موفقیت تجاری و انتقادی بود. بانا در دهه 2010 به طور پیوسته به کار خود ادامه داد و در فیلم Lone Survivor (2013) فرمانده ستوان اریک اس کریستنسن را به تصویر کشید و در فیلم ترسناک Deliver Us from Evil در سال 2014 نقش گروهبان پلیس رالف سارچی را بازی کرد. در سال 2018، بانا نقش اصلی را در مینی سریال جنایی واقعی، جان کثیف بازی کرد. در سال 2020، او برای بازی در فیلم هیجان انگیز The Dry به استرالیا بازگشت.

بانا یک بازیگر و کمدین برجسته دراماتیک، دریافت کننده چندین جایزه موسسه فیلم استرالیا است و نقش های اصلی و شخصیتی متمایز را در طیف گسترده ای از ژانرها – از حماسی گرفته تا علمی تخیلی و اکشن هیجان انگیز – ایفا کرده است. بنا علاوه بر بازیگری از علاقه مندان به مسابقات اتومبیل رانی است و در مسابقات مختلف اتومبیلرانی در استرالیا شرکت کرده است. بانا به دلیل خدماتش در نمایشنامه به عضویت Order of Australia (AM) در جشن تولد 2019 منصوب شد.