بستن

Ewan McGregor

ایوان گوردن مک‌گرگور OBE (انگلیسی: Ewan Gordon McGregor؛ زادهٔ ۳۱ مارس ۱۹۷۱) بازیگر اسکاتلندی است. او برندهٔ یک جایزهٔ گلدن گلوب و یک جایزهٔ امی ساعات پربیننده شده‌است. نام او در سال ۱۹۹۷ در رتبهٔ ۳۶ فهرست «۱۰۰ ستاره برتر سینمایی تمام دوران» مجلهٔ امپایر قرار گرفت.

فعالیت حرفه‌ای مک‌گرگور در سال ۱۹۹۳ در نقش اصلی مجموعهٔ تلویزیونی بریتانیایی رژلب روی یقه‌ات از کانال ۴ آغاز شد.مدتی بعد نقش مارک رنتون را در فیلم کمدی رگ‌یابی (۱۹۹۶) ایفا کرد. او برای بازی در نقش اوبی-وان کنوبی در اپرای فضایی جنگ ستارگان: قسمت اول – تهدید شبح (۱۹۹۹) به شهرت بین‌المللی رسید. مک‌گرگور در سال ۲۰۰۱ در فیلم عاشقانهٔ مولن روژ! ایفای نقش کرد و برایش نامزد دریافت جایزهٔ گلدن گلوب شد. او نقش اوبی-وان کنوبی را در دو فیلم دیگر از سه‌گانه پیش‌درآمد جنگ ستارگان (۱۹۹۹–۲۰۰۵) ایفا کرد و برای این نقش تحسین شد.

از نقش‌آفرینی‌های معروف مک‌گرگور می‌توان به فیلم‌های سقوط شاهین سیاه (۲۰۰۱)، ماهی بزرگ (۲۰۰۳)، ربات‌ها (۲۰۰۵)، فرشتگان و شیاطین (۲۰۰۹)، سایه‌نویس (۲۰۱۰)، صید ماهی آزاد در یمن (۲۰۱۱) و دیو و دلبر (۲۰۱۷) اشاره کرد. او در سال ۲۰۱۹ نقش بزرگ‌سالی دنی تورنس را در فیلم ترسناک دکتر اسلیپ ایفا کرد و سپس در نقش بلک ماسک در فیلم ابرقهرمانی پرندگان شکاری (۲۰۲۰) حضور داشت. مک‌گرگور در سال ۲۰۱۸ برای ایفای نقش در مجموعهٔ تلویزیونی فارگو برندهٔ جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد شد. او در سال ۲۰۲۱ برای ایفای نقش در مینی‌سریال هالستون برندهٔ جایزهٔ امی ساعات پربیننده شد.

مک‌گرگور در نمایش‌نامه‌های تئاتر نظیر اتلو (۲۰۰۷–۲۰۰۸) ایفای نقش کرده‌است. در یک نظرسنجی بی‌بی‌سی در سال ۲۰۰۴، او چهارمین فرد تأثیرگذار در فرهنگ بریتانیا نام گرفت. مک‌گرگور در امور خیریه نیز مشارکت داشته‌است و از سال ۲۰۰۴ به عنوان سفیر یونیسف در انگلستان خدمت کرده‌است. او در سال ۲۰۰۴ برای خدماتش در نمایش و خیریه، نشان افسر والا مقام امپراتوری بریتانیا (OBE) را دریافت کرد. او همچنین در سال ۲۰۱۶ جایزهٔ بشردوستانه بفتا را دریافت کرد.