بستن

Gary Sinise

گری آلن سینیس (/sɪˈniːs/؛ زادهٔ ۱۷ مارس ۱۹۵۵) یک هنرپیشه، انسان دوست و موسیقی‌دان آمریکایی است. از جمله جوایز دیگر، او برنده یک جایزه Primetime Emmy، یک جایزه گلدن گلوب، یک جایزه تونی و چهار جایزه انجمن بازیگران سینما شده است. او همچنین یک ستاره در پیاده روی مشاهیر هالیوود دریافت کرده است، و نامزد دریافت جایزه اسکار شد. سینیس همچنین جوایز و افتخارات متعددی را به دلیل فعالیت گسترده بشردوستانه و مشارکت با سازمان های خیریه دریافت کرده است. او حامی سازمان های مختلف کهنه سربازان است و گروه ستوان دان (که به نام شخصیت او در فارست گامپ نامگذاری شده است) را تأسیس کرد که در پایگاه های نظامی در سراسر جهان بازی می کند.

حرفه بازیگری سینیس در سال 1983 با شرکت تئاتر استپن ولف روی صحنه شروع شد، زمانی که او کارگردانی و بازی در تولیدی از “غرب واقعی” سام شپرد را بر عهده گرفت و برای آن جایزه Obie را دریافت کرد. او بعداً چهار بار نامزد جایزه تونی شد، از جمله برای بازی در فیلم های The Grapes of Wrath و One Flew Over the Cuckoo’s Nest. او جایزه تئاتر منطقه ای جایزه تونی را در کنار کمپانی تئاتر Steppenwolf دریافت کرد.

سینیس برای اولین بار در فیلم اقتباسی از رمان کلاسیک موش ها و مردان جان اشتاین بک که کارگردانی و تهیه کنندگی آن را نیز بر عهده داشت بازی کرد. سینیس نقش جورج میلتون را در کنار جان مالکوویچ که نقش لنی را بازی می کرد، بازی کرد. نقش های بعدی عبارتند از ستوان دن تیلور در فارست گامپ (1994) که برای آن نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. او همچنین در فیلم هایی مانند آپولو ۱۳ (۱۹۹۵)، باج (۱۹۹۶)، باج (۱۹۹۶)، فرانک دارابونت (۱۹۹۹) و فریبنده (۲۰۰۲) به کارگردانی ران هاوارد ظاهر شد.

او همچنین برای بازی های تلویزیونی خود به عنوان هری اس ترومن در ترومن (1995)، که برای آن برنده گلدن گلوب شد، و نقش اصلی در فیلم تلویزیونی جورج والاس، که برای آن جایزه امی Primetime دریافت کرد، شناخته شده است. او بعداً در سریال CSI: NY (2004–2013) به عنوان کارآگاه مک تیلور نقش‌های اصلی را ایفا کرد، از سال 2016 تا 2017، سینیز در نقش مامور ویژه جک گرت در فیلم ذهن‌های جنایتکار: فراتر از مرزها بازی کرد.