بستن

George C. Scott

جورج کمبل اسکات (به انگلیسی: George Campbell Scott) (زاده ۱۸ اکتبر ۱۹۲۷ – درگذشته ۲۲ سپتامبر ۱۹۹۹) یک بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی بود که هم در صحنه و هم در پرده سینما فعالیت‌های برجسته‌ای داشت. اسکات با رفتاری خشن و حضوری فرمانبردار، به خاطر ایفای نقش شخصیت های اقتدار سختگیر، اما پیچیده مانند دادستان کلود دانسر در آناتومی یک قتل، ژنرال باک تورگیدسون در فیلم دکتر استرنج لاو اثر استنلی کوبریک، هربرت باک در بیمارستان، بنیزر شناخته شد. اسکروج در سرود کریسمس، ستوان کیندرمن در جن گیر سوم و ژنرال جورج اس. پاتون در فیلم زندگینامه ای پاتون که جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را برای او به ارمغان آورد. گاردین که توسط The Guardian به عنوان “یک مبارز و بازیگری با شجاعت کمیاب” توصیف شده است،  بازی های او شهرت گسترده ای را برای او به ارمغان آورد و تحسین های متعدد دیگری از جمله گلدن گلوب، جایزه جن، و دو جایزه امی را به همراه داشت.

اسکات برای اولین بار خود را به عنوان یک بازیگر صحنه در نیویورک، هم در تولیدات آف برادوی و هم در برادوی متمایز کرد. او اولین نامزدی اسکار از چهار نامزدی اسکار را برای نقش دومش در فیلم Anatomy of a Murder به دست آورد و خیلی زود با یک سری نقش های اصلی در فیلم هایی مانند The Hustler (1961)، The List of Adrian Messenger (1963) به ستاره شدن سینما دست یافت. دکتر استرنج لاو (1964) و کتاب مقدس: در آغاز (1966). اگرچه او اسکار بهترین بازیگر مرد را برای ایفای نقش اصلی در پاتون دریافت کرد، اما اولین بازیگری شد که جایزه را رد کرد، زیرا ماه‌ها قبل به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی هشدار داده بود که اگر این کار را به دلایل فلسفی انجام دهد. او برنده شد. اسکات معتقد بود که هر اجرای نمایشی منحصر به فرد است و نمی توان آن را با دیگران مقایسه کرد.

اسکات حتی زمانی که ستاره‌اش در سینما رو به افول گذاشت، به فعالیت خود در صحنه ادامه داد و در پایان دوران حرفه‌ای‌اش، پنج نامزدی تونی از جمله چهار نامزدی برای بهترین بازیگر مرد در یک نمایشنامه به دست آورد و آخرین نامزدی خود را برای بازی در نقش متیو هریسون بردی در سال 1996 به دست آورد. احیای فیلم Inherit the Wind در برادوی. او چندین فیلم و نمایشنامه خود را کارگردانی کرد و اغلب با همسرانش کالین دیورست و تریش ون دیور همکاری می کرد.