بستن

Hayden Christensen

هایدن کریستنسن در 19 آوریل 1981 در ونکوور، بریتیش کلمبیا، کانادا به دنیا آمد. والدین او، آلی و دیوید کریستنسن، در تجارت ارتباطات هستند. او تبار دانمارکی (پدر) و سوئدی و ایتالیایی (مادر) است. هیدن در مارکهام، انتاریو، با خواهر و برادرهای کایلن، هجسا و توو بزرگ شد. هیدن تصمیم گرفت که بازیگر شود، زمانی که یک برخورد تصادفی در سن هشت سالگی او را در اولین آگهی تبلیغاتی خود، برای Pringles قرار داد. وقتی سیزده ساله بود، در چندین سریال تلویزیونی نمایشی نقش آفرینی کرد.

بزرگ‌ترین وقفه‌ی او نقش مهمی در Higher Ground (2000) شبکه خانواده فاکس بود. هیدن در این سریال استعداد بازیگری خود را در نوجوانی نشان داد که توسط نامادری خود مورد آزار جنسی قرار گرفت و با ناامیدی به مواد مخدر روی آورد. بعداً در فیلم تلویزیونی به دام افتاده در مه بنفش (2000) ظاهر شد و در آنجا با دوستش جاناتان جکسون همبازی شد. هیدن همچنین در فیلم خودکشی های باکره (1999) ایفای نقش کرد.

در 12 می 2000، اعلام شد که کریستنسن در نقش آناکین اسکای واکر در پیش درآمدهای Star Wars: Episode II – Attack of the Clones (2002) و Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith (2005) بازی خواهد کرد. این ستاره توسط کارگردان جورج لوکاس انتخاب شد زیرا او احساس می کرد که هیدن استعداد خام و شیمی خوبی با بازیگر زن ناتالی پورتمن دارد. لوکاس پس از اینکه نام‌های بزرگی مانند لئوناردو دی کاپریو و جاناتان جکسون و همچنین 400 نامزد دیگر را رد کرد، با انتخاب بازیگر ناشناس آن زمان، دنیای سینما را متحیر کرد.

نقش او در نقش سام مونرو نوجوان مشکل‌دار و نادرست در فیلم «زندگی به‌عنوان خانه» (2001) اثر اروین وینکلر، او را به عنوان «پرفورمنس برتر سال» از هیئت ملی بازبینی به ارمغان آورد. این فیلم همچنین او را به عنوان نامزد «بهترین بازیگر نقش مکمل مرد» در جوایز گلدن گلوب و انجمن بازیگران سینما معرفی کرد. هیدن سپس در فیلم «شیشه شکسته» (2003) بازی کرد که توسط برخی از همکاران واقعی استفن گلس نقل شده است که تصویری وهم‌آور و غیرعادی ارائه می‌دهد.

از زمان جنگ ستارگان، هیدن تیتر فیلم های اکشن متعددی از جمله جامپر (2008) و برداشت کنندگان (2010) بوده است. زمانی که کار نمی کند، از گذراندن زمان با کیفیت با خانواده اش (مانند برادر بزرگ توو)، معاشرت با دوستانش و کشف سرگرمی های دیگر مانند بلوز، جاز و پیانو لذت می برد.

هیدن از سال 2007 تا 2017 با ریچل بیلسون بازیگر در ارتباط بود. این دو دارای یک فرزند هستند که در سال 2014 به دنیا آمده است.