بستن

Heath Ledger

هیث اَندرو لِجِر[الف] (انگلیسی: Heath Andrew Ledger؛ ۴ آوریل ۱۹۷۹ – ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸) بازیگر استرالیایی بود. او پس از ایفای نقش در چندین محصول تلویزیونی و سینمایی استرالیا در دههٔ ۱۹۹۰، در سال ۱۹۹۸ برای توسعهٔ حرفهٔ سینمایی خود به ایالات متحده رفت. فعالیت کاری او شامل ۲۰ فیلم بود؛ از جملهٔ ۱۰ چیز درباره تو که ازشان متنفرم (۱۹۹۹)، میهن‌پرست (۲۰۰۰)، داستان یک شوالیه (۲۰۰۱)، مهمانی هیولا (۲۰۰۱)، لردهای داگ‌تاون (۲۰۰۵)، کوهستان بروکبک (۲۰۰۵)، کندی (۲۰۰۶)، من آنجا نیستم (۲۰۰۷)، شوالیهٔ تاریکی (۲۰۰۸) و دکتر پارناسوس، مردی که به شیطان رودست زد (۲۰۰۹) که دو مورد آخر پس از مرگش منتشر شده‌اند. او تهیه‌کنندگی و کارگردانی موزیک ویدئوها را نیز بر عهده داشت و اشتیاق داشت که کارگردان فیلم باشد.

لجر برای به تصویر کشیدن انیس دل مار در کوهستان بروکبک (۲۰۰۵) برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر مرد از حلقه منتقدان فیلم نیویورک و جایزهٔ بهترین بازیگر جهانی از مؤسسه فیلم استرالیا شد؛ او نخستین بازیگری بود که جایزه دوم را پس از مرگ دریافت کرد. او نامزد دریافت جایزهٔ بفتا، جایزهٔ انجمن بازیگران فیلم، جایزهٔ گلدن گلوب و اسکار بهترین بازیگر مرد شد که در آن زمان، هشتمین فرد جوان نامزد این جوایز شد. او در سال ۲۰۰۸ پس از مرگ، جایزهٔ رابرت آلتمن را با سایر گروه بازیگران، کارگردان و مدیر بازیگری برای فیلم من آنجا نیستم دریافت کرد.

لجر در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸ بر اثر مصرف بیش از حد دارو درگذشت. لجر چند ماه پیش از مرگ، فیلم‌برداری نقش جوکر در شوالیه تاریکی را به پایان رسانده بود. شوالیه تاریکی در زمان مرگش در مرحله پس‌تولید بود و دکتر پارناسوس، مردی که به شیطان رودست زد، که در آن آخرین نقش خود را ایفا می‌کرد، در حال فیلم‌برداری بود. مرگ او بر تبلیغات پس‌آیندی شوالیهٔ تاریکی تأثیر گذاشت.نقش‌آفرینی او به‌عنوان جوکر در شوالیه تاریکی باعث تحسین و محبوبیت جهانی از سوی طرفداران و منتقدان شد. لجر پس از مرگش برای ایفای نقش در شوالیهٔ تاریکی جوایز متعددی نظیر جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد.