بستن
Huma Qureshi

Huma Qureshi

هوما سلیم قریشی (تلفظ [ˈɦʊmaː səˈliːm qʊˈɾɛːʃiː]؛ زادهٔ ۲۸ ژوئیه ۱۹۸۶) بازیگر و مدل هندی است که عمدتاً در فیلم‌های هندی زبان ظاهر می‌شود. او همچنین سه بار نامزد جایزه فیلم فیر شده است. قریشی در حالی که به عنوان بازیگر تئاتر و مدل کار می کرد، مدرک لیسانس تاریخ را از دانشگاه دهلی دریافت کرد. پس از کار در چندین نمایش تئاتر، او به بمبئی نقل مکان کرد و قراردادی دو ساله با Hindustan Unilever امضا کرد تا در تبلیغات تلویزیونی ظاهر شود. در طول فیلمبرداری برای یک آگهی تبلیغاتی موبایل سامسونگ، انوراگ کاشیاپ متوجه توانایی بازیگری او شد و با شرکتش قرارداد سه فیلمی با او امضا کرد.

قریشی اولین فیلم خود را با ایفای نقش مکمل در دو قسمت درام جنایی Gangs of Wasseypur در سال 2012 انجام داد. بازی او در این فیلم چندین نامزدی را برای او به همراه داشت، از جمله جایزه فیلم فیر برای بهترین اولین نقش اول زن و بهترین بازیگر نقش مکمل زن. در همان سال، او نقش اصلی زن را در رمان عاشقانه Luv Shuv Tey Chicken Khurana ایفا کرد و به دنبال آن نقشی را در Ek Thi Daayan بازی کرد.

او نقش‌های اصلی را در مجموعه شورت‌ها (2013)، قهرمان فیلم کمدی سیاه «دده ایشقیا» (2014) و نقش‌های مکمل در درام انتقامی «بدلاپور» (2015) و درام جاده‌ای مراتی «بزرگراه» (2015) را به تصویر کشید. نقش‌های بعدی قریشی در فیلم‌هایی مانند Jolly LLB 2 (2017) و Dobaara: See Your Evil (2017) گنجانده شد. او اولین سریال اینترنتی خود را با درام دیستوپیایی لیلا ۲۰۱۹ انجام داد. هوما برای به تصویر کشیدن شخصیت رانی بهارتی در سری وب سونی لیو ماهارانی مورد ستایش قرار گرفت.