بستن

Jackson Yee

جکسون یی (به چینی: 易烊千玺؛ پین‌یین: Yì Yángqiānxǐ، با نام چینی Yi Yangqianxi، متولد ۲۸ نوامبر ۲۰۰۰) بازیگر، رقصنده و خواننده چینی است. پس از اینکه یک مدیر استعداد او را در یک مسابقه استعدادیابی کودکان کشف کرد، جایی که او یک رقص هیپ هاپ را اجرا کرد و با TF Entertainment قرارداد امضا کرد، یی در سال 2013 به جوانترین عضو گروه پسر چینی TFBoys تبدیل شد.

یی همچنین یک هنرمند و خواننده انفرادی است. تک آهنگ او در سال 2017، لی سائو (The Lament) توسط بیلبورد رادیو چین به عنوان “آهنگ ماندارین سال” انتخاب شد. یی همچنین در فیلم های The Longest Day in Chang’an (2019) و Forward (2019) نقش های اصلی دارد. او برای بازی در روزهای بهتر (2019) تحسین منتقدان را دریافت کرد و فیلم سال 2020 او یک گل سرخ کوچک موفقیت بیشتری کسب کرد. او همچنین برنده جایزه بهترین بازیگر جدید در سی و نهمین جوایز فیلم هنگ کنگ برای اولین نقش اصلی فیلم خود، Bei in Better Days شد.

یی در سال 2019 در فهرست 100 سلبریتی فوربس چین هشتمین و در سال 2020 و 2021 رتبه اول را کسب کرد. طبق گزارش رسانه های چینی، او در حال حاضر یکی از ارزشمندترین ستاره های تجاری در چین است.