بستن

Jake Gyllenhaal

جیکوب بنجامین «جیک» جیلنهال (به انگلیسی: Jacob Benjamin “Jake” Gyllenhaal) (زادهٔ ۱۹ دسامبر ۱۹۸۰ در لس‌آنجلس)، یک هنرپیشهٔ آمریکایی است. پسر کارگردان، استیون جیلنهال و نمایشنامه‌نویس، ناومی فومر، بازیگری را از سن ده سالگی شروع کرد. او از زمانی که اولین نقش اصلی‌اش در سال ۱۹۹۹ در فیلمی به نام آسمان اکتبر بازی کرد، در نقش‌های متفاوتی ظاهر شده. در سال ۲۰۰۱ در فیلم دانی دارکو نقش یک نوجوان روان‌پریش را بازی کرد. در سال ۲۰۰۴ در فیلم پرفروش روز پس از فردا در نقش جوانی ظاهر شد که با فعل و انفعالات شیمیایی موجب سردی کرهٔ زمین شد و در نقش یک تکاور در فیلم جارهید ساخت ۲۰۰۵ بازی کرد. در همان سال برای بازی در نقش جک تویست در فیلم کوهستان بروکبک نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک شد.

جیلنهال گویندهٔ فیلم انیمیشن مردی که بین برج‌ها راه می‌رفت در سال ۲۰۰۵ بود. در سال ۲۰۰۷ در زودیاک به کارگردانی دیوید فینچر که براساس داستان واقعی یک معمای پلیسی که تا به امروز حل نشده، ایفای نقش کرد. در فیلم استرداد ساخته ۲۰۰۷ کنار ریس ویترسپون بازی کرد. در ۲۰۰۹ با توبی مگوایر در فیلم برادران هم بازی شد. فیلم آیندهٔ او به نام میخ زدن در کنار جسیکا بیل ایفای نقش خواهد کرد. همچنین در این مجله به عنوان غیر جذاب‌ترین مرد مجرد دنیا هم انتخاب شد. در مجلهٔ گای ویزرد در میان ۱۰۰ بازیگر مردی که نقش همجنس‌گراها را بازی کردند، او نفر اول شد.

او همچنین در ۲۰۱۰ در فیلم شاهزاده پارس : ماسه‌های زمان که محصول دیزنی بود، نقش اصلی را بازی کرد. جیلنهال در سال ۲۰۱۴ با بازی در فیلم شبگرد بیش از پیش مورد توجه منتقدان قرار گرفت.