بستن

James McAvoy

جیمز مک‌آوی (/ˈmækəvɔɪ/؛ زادهٔ ۲۱ آوریل ۱۹۷۹) یک هنرپیشه اسکاتلندی است. او اولین بازیگری خود را در نوجوانی در فیلم The Near Room (1995) انجام داد و تا سال 2003 که کارش در فیلم سینمایی آغاز شد بیشتر در تلویزیون ظاهر شد. کارهای تلویزیونی قابل توجه او شامل تریلر حالت بازی و مینی سریال علمی تخیلی فرزندان تلماسه فرانک هربرت است. او در چندین محصول West End بازی کرده و چهار نامزدی برای جایزه Laurence Olivier برای بهترین بازیگر مرد دریافت کرده است، و همچنین صداپیشگی برای فیلم‌های انیمیشن از جمله Gnomeo & Juliet، دنباله آن Sherlock Gnomes و Arthur Christmas انجام داده است.

در سال 2003، مک آووی در یک نقش اصلی در ملکه بالیوود ظاهر شد،  سپس در نقش روری در Inside I’m Dancing در سال 2004 ظاهر شد. پس از آن، نقش مکمل، به عنوان جانور آقای تومنوس، در The Chronicles بازی کرد. کتاب نارنیا: شیر، جادوگر و کمد لباس (2005). بازی او در درام کوین مکدونالد، آخرین پادشاه اسکاتلند (2006) نامزدی جوایز متعددی از جمله جایزه بفتا برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای او به ارمغان آورد. فیلم جنگی درام عاشقانه و با تحسین منتقدان، کفاره (2007) نامزدی جایزه گلدن گلوب و دومین نامزدی بفتا را برای او به ارمغان آورد. او بعداً به عنوان یک قاتل تازه آموزش دیده در فیلم اکشن تحت تعقیب (2008) ظاهر شد.

در سال 2011، مک آووی نقش پروفسور چارلز خاویر را در فیلم ابرقهرمانی مردان ایکس: کلاس اول ایفا کرد، نقشی که او در فیلم‌های مردان ایکس: روزهای گذشته آینده (2014)، مردان ایکس: آخرالزمان (2016)، ددپول 2 (2018) تکرار کرد. و Dark Phoenix (2019). مک آووی در فیلم جنایی-کمدی-درام Filth (2013) بازی کرد، که برای آن بهترین بازیگر مرد را در جوایز فیلم مستقل بریتانیا دریافت کرد. در سال 2016، او نقش کوین وندل کرامب، مردی با 23 شخصیت جایگزین را در فیلم شکافتن ام نایت شیامالان به تصویر کشید، که برای آن مورد تحسین منتقدان قرار گرفت،  و بعداً این نقش را برای دنباله Glass (2019) ایفا کرد. از سال 2019، او در سریال فانتزی BBC/HBO، His Dark Materials، لرد آسریل بلاکوا را به تصویر کشیده است.