بستن

Jane Lynch

جین ماریه لینچ(به انگلیسی: Jane Marie Lynch) (متولد ۱۴ ژوئیه ۱۹۶۰) بازیگر، کمدین و نویسنده آمریکایی است. بیشتر برای بازی در نقش سو سیلوستر در مجموعه تلویزیونی کمدی موزیکال گلی شناخته می‌شود که برنده یک جایزه گلدن گلوب و یک جایزه امی شده‌است.

جین لینچ اولین نقش مهم تلویزیونی خود را در سریال دو مرد و نصفی (۲۰۱۴-۲۰۰۴) به دست آورد که برایش یک نامزدی امی به همراه داشت. پس از آن در سریال‌های ذهن‌های جنایتکار (۲۰۰۹-۲۰۰۵)، بوستون لیگال (۲۰۰۸-۲۰۰۶)، گلی (۲۰۱۵-۲۰۰۹) و خانم میزل شگفت‌انگیز (۲۰۱۷-اکنون) حضور داشت که برای دو مورد آخر برنده و نامزد جوایز متعددی از جمله امی و گلدن گلوب گردیده‌است. وی از سال ۲۰۱۳، مجری برنامه شب‌بازی هالیوود شده‌است که در سال ۲۰۱۵، برنده یک جایزه امی بهترین مجری برنامه شد.

لینچ در فیلم‌های کمدی نظیر باکره چهل‌ساله (۲۰۰۵)، شب‌های تالادگا (۲۰۰۶)، الگوها (۲۰۰۸)، پل (۲۰۱۱) و سه کله‌پوک (۲۰۱۲) به ایفای نقش پرداخته‌است. وی همچنین به عنوان صداپیشه در فیلم‌های پویانمایی عصر یخبندان: ظهور دایناسورها (۲۰۰۹)، پرندگان بهشت (۲۰۱۰)، شرک برای همیشه (۲۰۱۰)، ریو (۲۰۱۱)، سفر به دهلی (۲۰۱۲)، رالف خرابکار (۲۰۱۲)، فرار از سیاره زمین (۲۰۱۳)، رالف اینترنت را خراب می‌کند (۲۰۱۸)، عروسک‌های زشت (۲۰۱۹)، ۱۰۰٪ گرگ (۲۰۲۰) و سریال‌های پویانمایی بابای آمریکایی! (۲۰۲۰-۲۰۰۷)، فینیس و فرب (۲۰۱۳-۲۰۱۱)، سیمپسون‌ها (۲۰۱۸-۲۰۱۱) و ته‌ دنیا (۲۰۱۹-اکنون) حضور یافته‌است. جین لینچ در سال ۲۰۱۳، ستاره‌ای در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود دریافت کرد.