بستن
Jessica Chastain

Jessica Chastain

جسیکا میشل چستین (زاده ۲۴ مارس ۱۹۷۷) بازیگر و تهیه‌کننده فیلم آمریکایی است. او که به خاطر نقش‌هایش در فیلم‌هایی با مضامین فمینیستی شناخته می‌شود، جوایز مختلفی از جمله جایزه گلدن گلوب و دو جایزه انجمن بازیگران نمایشگر، علاوه بر نامزدی سه جایزه اسکار و دو جایزه اسکار فیلم بریتانیا را دریافت کرده است. مجله تایم در سال 2012 او را به عنوان یکی از 100 فرد تأثیرگذار جهان معرفی کرد.

چستین از سنین پایین به بازیگری علاقه پیدا کرد و در سال 1998 با نقش ژولیت شکسپیر اولین صحنه حرفه ای خود را روی صحنه برد. او پس از تحصیل در رشته بازیگری در مدرسه جولیارد، با جان ولز، تهیه کننده تلویزیونی، قراردادی با استعداد هلدینگ امضا کرد. او یک ستاره مهمان مکرر در چندین سریال تلویزیونی، از جمله قانون و نظم: محاکمه هیئت منصفه بود. او همچنین در نمایشنامه باغ آلبالو اثر آنتون چخوف در سال 2004 و تراژدی سالومه اثر اسکار وایلد در سال 2006 ایفای نقش کرد.

چستین پس از ساخت اولین فیلم خود در درام جولین (2008)، در سال 2011 با شش اکران فیلم، از جمله درام های پناه بگیرید (2011) و درخت زندگی (2011) به موفقیت دست یافت. او برای بازی در نقش یک فرد اجتماعی مشتاق در درام دورهمی The Help (2011) و یک تحلیلگر سیا در فیلم هیجانی Zero Dark Thirty (2012) نامزد دریافت جایزه اسکار شد. بزرگترین موفقیت تجاری او با فیلم های علمی تخیلی Interstellar (2014) و The Martian (2015) و فیلم ترسناک It Chapter Two (2019) به دست آمد. او همچنان برای نقش‌هایش در درام‌های A Most Violent Year (2014)، Miss Sloane (2016) و Molly’s Game (2017)، مینی سریال تلویزیونی صحنه‌هایی از یک ازدواج (2021) و برای ایفای نقش تامی فی مورد تحسین قرار گرفت. در فیلم زندگینامه ای چشمان تامی فی (2021) که او نیز تهیه کننده آن بود و سومین نامزدی جایزه اسکار را برای آخرین مورد دریافت کرد.

Chastain بنیانگذار شرکت تولید Freckle Films است که برای ترویج تنوع در فیلم ایجاد شده است و سرمایه گذار در باشگاه فوتبال Angel City FC است. او در مورد مسائل مربوط به سلامت روان و همچنین برابری جنسیتی و نژادی صحبت می کند. او با مدیر مد، Gian Luca Passi de Preposulo ازدواج کرده است که از او دو فرزند دارد.