بستن

John Wayne

ماریون رابرت موریسون (26 مه 1907 – 11 ژوئن 1979)، معروف به جان وین و ملقب به دوک، بازیگر و فیلم‌ساز آمریکایی بود که با بازی در فیلم‌های ساخته شده در دوران هالیوود به نماد محبوبی تبدیل شد. دوران طلایی به خصوص در فیلم های وسترن و جنگی. حرفه او از دوران صامت دهه 1920 تا موج نوی آمریکایی شکوفا شد، زیرا در مجموع در 179 فیلم و تولید تلویزیونی ظاهر شد. او برای سه دهه در میان برترین‌های باکس آفیس بود،  و با بسیاری دیگر از ستاره‌های مهم هالیوود در دوران خود ظاهر شد. در سال 1999، موسسه فیلم آمریکا وین را به عنوان یکی از بزرگترین ستاره های مرد سینمای کلاسیک آمریکا انتخاب کرد.

وین در وینترست، آیووا به دنیا آمد، اما در کالیفرنیای جنوبی بزرگ شد. او یک بورسیه تحصیلی فوتبال را به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در نتیجه یک حادثه موج سواری از دست داد،  و شروع به کار برای شرکت فاکس فیلم کرد. او بیشتر در قسمت‌های کوچک ظاهر شد، اما اولین نقش اصلی او در فیلم وسترن «مسیر بزرگ» (1930) اثر رائول والش بود، یک فیلم حماسی اولیه که در باکس آفیس شکست خورد. او در طول دهه 1930 در بسیاری از فیلم‌های B، نقش‌های اصلی را ایفا کرد که بیشتر آنها وسترن نیز بودند، بدون اینکه به یک نام اصلی تبدیل شوند. فیلم Stagecoach جان فورد (1939) وین را به یک ستاره اصلی تبدیل کرد و او در مجموع در 142 فیلم سینمایی بازی کرد. به گفته یکی از زندگی نامه نویسان، “جان وین برای میلیون ها نفر میراث مرزی کشور را به تصویر می کشد.”

از دیگر نقش‌های وین در فیلم‌های وسترن می‌توان به گاوداری که گله‌اش را در مسیر چیشولم در رودخانه سرخ (۱۹۴۸) می‌راند، یک کهنه سرباز جنگ داخلی که خواهرزاده‌اش توسط قبیله‌ای از کومانچ‌ها در جست‌وجوگران (۱۹۵۶) ربوده می‌شود، یک دامدار مشکل دار در حال رقابت با یک وکیل است. جیمز استوارت) برای دست یک زن در مردی که به لیبرتی والانس (1962) شلیک کرد، و یک مارشال تک چشم در فیلم True Grit (1969) که برای آن جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد. او همچنین برای نقش‌هایش در مرد آرام (1952) با مورین اوهارا، ریو براوو (1959) با دین مارتین و طولانی‌ترین روز (1962) به یاد می‌آید. در آخرین اجرای خود روی پرده، او در فیلم The Shootist (1976) در نقش یک اسلحه‌باز مسن که با سرطان مبارزه می‌کرد بازی کرد. او آخرین حضور عمومی خود را در مراسم اسکار در 9 آوریل 1979 انجام داد  قبل از اینکه دو ماه بعد به سرطان معده تسلیم شد. او پس از مرگ مدال آزادی ریاست جمهوری، بالاترین افتخار غیرنظامی ایالات متحده، اعطا شد.