بستن

Johnny Depp

جان کریستوفر دپ دوم (انگلیسی: John Christopher Depp II؛ زادهٔ ۹ ژوئن ۱۹۶۳) بازیگر، تهیه‌کننده و موسیقی‌دان آمریکایی است. او در طول حرفه‌اش جوایز مختلفی از قبیل یک جایزهٔ گلدن گلوب برنده شده و همچنین نامزد دریافت سه جایزهٔ اسکار و دو جایزهٔ آکادمی فیلم بریتانیا بوده‌است. او در سال ۲۰۱۲ یکی از برترین ستاره‌های سینما در جهان بود و نامش با دستمزد ۷۵ میلیون دلاری در رکوردهای جهانی گینس ثبت شد.

دپ در اوونزبروو، کنتاکی به دنیا آمد و فعالیت در سینما را با نقشی مکمل در فیلم کابوس در خیابان الم (۱۹۸۴) آغاز کرد. مدتی بعد برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی خیابان جامپ شماره ۲۱ (۱۹۸۷–۱۹۹۰) به شهرت رسید و به یکی از ایدول‌های نوجوان تبدیل شد. او در دههٔ ۱۹۹۰ بیشتر در فیلم‌های مستقل ایفای نقش می‌کرد و اغلب نقش شخصیت‌های عجیب و غریب را به تصویر می‌کشید. از جمله آثارش در این زمان چه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌دهد (۱۹۹۳)، بنی و جون (۱۹۹۳)، مرد مرده (۱۹۹۵)، دانی براسکو (۱۹۹۷) و ترس و نفرت در لاس وگاس (۱۹۹۸) بودند. او همچنین با کارگردان تیم برتون شروع به همکاری کرد و در فیلم‌هایش، ادوارد دست‌قیچی (۱۹۹۰)، اد وود (۱۹۹۴) و اسلیپی هالو (۱۹۹۹) ایفای نقش کرد.

دپ در دههٔ ۲۰۰۰ با بازی در نقش کاپیتان جک اسپارو در مجموعه‌فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب (۲۰۰۳–اکنون) به یکی از موفق‌ترین ستاره‌های سینما تبدیل شد. او برای فیلم اول این مجموعه با نام نفرین مروارید سیاه (۲۰۰۳) نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر مرد شد. دپ برای به تصویر کشیدن جیمز بری در درام در جستجوی ناکجاآباد (۲۰۰۴) مورد تحسین قرار گرفت و بار دیگر نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد. در این زمان همکاری‌هایش را با برتون در چارلی و کارخانه شکلات‌سازی (۲۰۰۵)، عروس مرده (۲۰۰۵)، سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت (۲۰۰۷؛ نامزد دریافت جایزهٔ اسکار) و آلیس در سرزمین عجایب (۲۰۱۰) ادامه داد که با موفقیت تجاری نیز همراه بودند. دپ در طول دههٔ ۲۰۱۰ از طریق شرکت خود اینفینیتم نیهیل چندین فیلم را تهیه‌کنندگی کرد و گروه راک هالیوود ومپایرز را تشکیل داد. او در چندین فیلم مانند آلیس در سرزمین عجایب (۲۰۱۰) و توریست (۲۰۱۰) ایفای نقش کرد که با موفقیت تجاری همراه بودند.

دپ از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ با بازیگر امبر هرد ازدواج کرد. طلاق این دو با پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای همراه بود. او در سال ۲۰۱۹ از هرد به دلیل افترا شکایت کرد و این پرونده در ۲۰۲۲ به دادگاه می‌رود. او همچنین از نشریهٔ د سان در یک شکایت مرتبط با افترا در انگلیس شکایت کرد. در سال ۲۰۲۰، دیوان عالی دادگستری انگلیس و ولز حکم داد که دپ پرونده افترا خود را از دست داده و اینکه اکثریت ادعاهای هرد با استاندارد مدنی اثبات شده‌است.