بستن

Keanu Reeves

کیانو چارلز ریوز (/kiˈɑːnuː/ kee-AH-noo; متولد ۲ سپتامبر ۱۹۶۴) یک بازیگر کانادایی است. ریوز که در بیروت به دنیا آمد و در تورنتو بزرگ شد، بازیگری را در تولیدات تئاتر و فیلم‌های تلویزیونی آغاز کرد و قبل از اینکه اولین فیلم بلند خود را در فیلم Youngblood (1986) بسازد. او نقش موفقیت‌آمیز خود را در کمدی علمی تخیلی Bill & Ted’s Excellent Adventure (1989) ایفا کرد و نقش خود را در دنباله‌های آن تکرار کرد. او به خاطر بازی در نقش یک مرد مزاحم در درام مستقل My Own Private Idaho (1991) مورد تحسین قرار گرفت و خود را به عنوان یک قهرمان اکشن با نقش‌های اصلی در Point Break (1991) و Speed ​​(1994) تثبیت کرد.

پس از چندین شکست در گیشه، بازی ریوز در فیلم ترسناک وکیل مدافع شیطان (1997) مورد استقبال قرار گرفت. با بازی نئو در سریال علمی تخیلی The Matrix که در سال 1999 شروع شد، ستاره‌ای بزرگ‌تر شد. او در کنستانتین (2005) نقش جان کنستانتین را بازی کرد و در درام رمانتیک The Lake House (2006)، فیلم علمی تخیلی هیجان‌انگیز The Day the Earth Stood Still بازی کرد. (2008) و تریلر جنایی خیابان پادشاهان (2008). پس از چندین سال بررسی ضعیف و فیلم‌های کم درآمد، ریوز با بازی در نقش قاتل عنوان در مجموعه فیلم‌های جان ویک، که از سال 2014 شروع شد، بازگشت.

ریوز علاوه بر بازیگری فیلم مرد تای چی (2013) را کارگردانی کرده است. او برای گروه داگ استار گیتار باس می نوازد و تلاش های دیگری مانند نویسندگی و بشردوستی را دنبال کرده است. او همچنین در سری فیلم هایجان ویک نیز ایفای نقش نموده است

 او بیشتر برای بازی در نقش نئو در سه‌گانهٔ ماتریکس، فیلم سرعت، نقطه شکست، دراکولای برام استوکر، نقش تد لوگان در ماجراجویی بسیار عالی بیل و تد، وکیل‌مدافع شیطان، کنستانتین، جانی سیلور هند در بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ و جان ویک شناخته شده‌است.