بستن

Keira Knightley

کِیرا کریستینا رایتن(انگلیسی: Keira Christina Righton؛ پیش از ازدواج نایتلی؛ زادهٔ ۲۶ مارس ۱۹۸۵) بازیگر انگلستانی است. او در فیلم‌های مستقل و بلاکباسترها حضور داشته‌است و برای بازی در درام‌های دورانی شهرت دارد. نایتلی جوایز مختلفی برنده شده‌است و همچنین نامزد دریافت دو جایزهٔ اسکار، سه جایزهٔ بفتا و سه جایزهٔ گلدن گلوب بوده‌است. او در سال ۲۰۱۸ به‌پاس خدماتش در هنرهای نمایشی و خیریه، به مقام افسر والا مقام امپراتوری بریتانیا منصوب شد.

والدین نایتلی ویل نایتلی و شارمن مک‌دونالد هر دو بازیگر هستند. او در لندن به دنیا آمد و در شش سالگی صاحب یک مدیر برنامه شد. نایتلی در ابتدا به کارهای تبلیغاتی و فیلم‌های تلویزیونی مشغول بود و مدتی بعد در نقش ندیمهٔ پدمه آمیدالا در فیلم اپرای فضایی و حماسی جنگ ستارگان: قسمت اول – تهدید شبح (۱۹۹۹) ظاهر شد. او مدتی بعد برای بازی در نقش اصلی فیلم ورزشی مثل بکام کات‌دار بزن (۲۰۰۲) پیشرفت غیرمنتظره‌ای را به دست آورد و سال بعد برای بازی در نقش الیزابت سوآن در مجموعه‌فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب به شهرت بین‌المللی دست یافت. در همان سال، او در کمدی رمانتیک کریسمسی در واقع عشق (۲۰۰۳) ظاهر شد و از سوی نشریهٔ هلو! لقب یک ستارهٔ نوجوان آینده‌دار را گرفت.

نایتلی برای ایفاگری الیزابت بنت در درام عاشقانهٔ غرور و تعصب (۲۰۰۵) نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد و پنجمین شخص جوانی است که نامزد دریافت این جایزه شده‌است. او بعداً در مجموعه‌ای از فیلم‌ها با ژانر مرتبط به تاریخی مانند تاوان (۲۰۰۷)، دوشس (۲۰۰۸) و آنا کارنینا (۲۰۱۲) ایفای نقش کرد. او سپس به تجربهٔ فیلم‌های امروزی پرداخت و در کمدی-درام دوباره شروع کن (۲۰۱۳) و فیلم تریلر جک رایان: سرباز سایه (۲۰۱۴) ظاهر شد. نایتلی برای بازی در نقش ریاضی‌دان جون کلارک در فیلم تاریخی بازی تقلید (۲۰۱۴) نامزد دریافت جوایز اسکار و بفتا در رشتهٔ بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. او در سال ۲۰۱۸ نقش نویسنده کولت را در فیلم زندگی‌نامه‌ای کولت ایفا کرد که با تحسین منتقدان همراه بود.