بستن

Léa Seydoux

Léa Hélène Seydoux-Fornier de Clausonne (فرانسوی: [le.a sɛ.du] (گوش دادن؛ زاده ۱ ژوئیه ۱۹۸۵) یک بازیگر فرانسوی است. او کار بازیگری خود را در سینمای فرانسه با بازی در فیلم هایی مانند آخرین معشوقه (2007) و در جنگ (2008) آغاز کرد. سیدوکس اولین بار پس از برنده شدن جایزه شوپارد و دریافت اولین نامزدی جایزه سزار برای بازی در فیلم «شخص زیبا» (2008) مورد توجه قرار گرفت.

از آن زمان سیدوکس در فیلم‌های مهم هالیوود از جمله حرامزاده‌های بی‌عظمت کوئنتین تارانتینو (2009)، رابین هود ریدلی اسکات (2010)، نیمه‌شب در پاریس وودی آلن (2011) و فیلم اکشن Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011) ظاهر شد. او در سینمای فرانسه برای دومین بار برای بازی در فیلم Belle Épine (2010) نامزد جایزه سزار بهترین بازیگر زن شد و برای بازی در نقش بانوی در انتظار ماری نامزد جایزه سزار بهترین بازیگر زن شد. آنتوانت در فیلم خداحافظ ملکه من (2012).

در سال 2013، سیدوکس با دریافت نخل طلای جشنواره کن به خاطر بازی در نقش یک دانشجوی لزبین هنر در فیلم تحسین شده آبی گرمترین رنگ است، همراه با کارگردان فیلم، عبدالطیف کچیچه و او مورد توجه گسترده قرار گرفت. ادل اگزارچوپولوس همبازی. در همان سال، او همچنین جایزه لومیر را برای بهترین بازیگر زن برای فیلم Grand Central دریافت کرد و در سال 2014 نامزد جایزه BAFTA Rising Star شد و در فیلم‌های Beauty and the Beast، The Grand Budapest Hotel و Saint از وس اندرسون بازی کرد. لوران. او توجه بین‌المللی بیشتری را به خاطر حضورش در نقش دختر باند، مادلین سوان در فیلم Spectre (2015) به دست آورد و این نقش را در No Time to Die (2021) تکرار کرد.