بستن

Liam Neeson

ویلیام جان نیسون OBE (انگلیسی: William John Neeson؛ زادهٔ ۷ ژوئن ۱۹۵۲) بازیگر اهل ایرلند شمالی است. او در طول حرفهٔ خود افتخارات گوناگونی دریافت کرده و همچنین نامزد دریافت یک جایزهٔ اسکار، دو جایزهٔ گلدن گلوب، یک جایزهٔ آکادمی فیلم بریتانیا و دو جایزهٔ تونی بوده‌است. نیسون در سال ۲۰۲۰ از سوی آیریش تایمز در رتبهٔ هفتم فهرست ۵۰ بازیگر برتر سینمایی ایرلند قرار گرفت.

نیسون در سال ۱۹۷۶ به مدت دو سال به تئاتر لیریک پلیرز در بلفاست پیوست. او مدتی بعد در فیلم اکس‌کالیبور (۱۹۸۱) ایفای نقش کرد. او میان سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷ در پنج فیلم به ایفای نقش پرداخت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به باونتی (۱۹۸۴) و مأموریت (۱۹۸۶) اشاره کرد. او سپس نقش اصلی فیلم نزدیک‌ترین خویشاوند (۱۹۸۹) را کسب کرد و برای بازی در نقش اسکار شیندلر در فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳) ساختهٔ استیون اسپیلبرگ به شهرت رسید. بازی در فهرست شیندلر برایش نامزدی دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به همراه داشت. او از آن هنگام در فیلم‌هایی مانند درام نل (۱۹۹۴)، حماسی تاریخی مایکل کولینز (۱۹۹۶) و بینوایان (۱۹۹۸) حضور داشته‌است. نیسون در سال ۱۹۹۹ نقش یک استاد جدای به‌نام کوای‌گان جین را در اپرای فضایی جنگ ستارگان: قسمت اول – تهدید شبح ساختهٔ جرج لوکاس ایفا کرد. لوکاس می‌گوید او «بازیگر چیره‌دستی است که سایر بازیگران به او نگاه می‌کنند.»

نیسون در دههٔ ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ در فیلم‌های گوناگونی مانند درام زندگی‌نامه‌ای کینزی (۲۰۰۴)، فیلم ابرقهرمانی بتمن آغاز می‌کند (۲۰۰۵) مجموعهٔ تریلر ربوده‌شده (۲۰۰۸–۲۰۱۴)، فیلم بقا خاکستری (۲۰۱۲) و فیلم حماسی سکوت (۲۰۱۶) ساختهٔ مارتین اسکورسیزی حضور داشته‌است. او صداپیشگی شخصیت اصلان در سه‌گانهٔ سرگذشت نارنیا (۲۰۰۵–۲۰۱۰) و صداپیشگی فیلم هیولایی فرا می‌خواند (۲۰۱۶) را نیز بر عهده داشته‌است.