بستن

Louis de Funès

لوئی ژرمن دیوید د فونس د گالارزا (به فرانسوی: [lwi ʒɛʁmɛ̃ david də fynɛs də ɡalaʁza]؛  31 ژوئیه 1914 – 27 ژانویه 1983) بازیگر و کمدین فرانسوی بود. طبق یک سری نظرسنجی که از اواخر دهه 1960 انجام شد، او بازیگر مورد علاقه فرانسه است که بیش از 150 نقش در فیلم و بیش از 100 نقش روی صحنه بازی کرده است. سبک بازیگری او به خاطر اجرای پر انرژی و طیف گسترده ای از حالات چهره و تیک هایش به یاد می آید. بخش قابل توجهی از شناخته شده ترین بازیگری او توسط ژان ژیرو کارگردانی شد.

یکی از مشهورترین بازیگران فرانسوی تمام دوران، لویی دو فونس نیز از شهرت بین المللی گسترده ای برخوردار است. او علاوه بر شهرت بی‌نظیر خود در دنیای فرانسوی‌زبان، همچنان در بسیاری از نقاط جهان از جمله کشورهای آلمانی زبان، اتحاد جماهیر شوروی سابق، بلوک شرق سابق، ایتالیا، اسپانیا، یونان، آلبانی نام آشناست. ، یوگسلاوی سابق و همچنین ترکیه، ایران، اسرائیل و موریس.

با وجود شهرت بین المللی، لویی دو فونس در دنیای انگلیسی زبان تقریبا ناشناخته باقی مانده است. او تنها یک بار در ایالات متحده، در سال 1974، با انتشار فیلم The Mad Adventures of Rabbi Jacob که بیشتر به خاطر صحنه رقص Rabbi Jacob آن به یاد می‌آید و نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد، در معرض مخاطبان گسترده‌تری قرار گرفت. لویی دو فونس دو موزه دارد که به زندگی و بازیگری او اختصاص داده شده است: یکی در قلعه کلرمون، نزدیک نانت، جایی که او در آنجا اقامت داشته است، و همچنین دیگری در شهر سن رافائل، جنوب فرانسه.