بستن

Manoj Bajpayee

Manoj Bajpayee (زاده 23 آوریل 1969)، همچنین با نام Manoj Bajpai، بازیگر هندی است که عمدتاً در سینمای هندی کار می کند و فیلم های تلوگو و تامیل را نیز بازی کرده است. او سه جایزه ملی فیلم، شش جایزه فیلم فیر و دو جایزه سینمای آسیا پاسیفیک را دریافت کرده است. در سال 2019، به دلیل کمک هایش به هنر، چهارمین نشان افتخار غیرنظامی هند، Padma Shri، به او اعطا شد.

باجپایی که در Belwa، روستای کوچکی در نزدیکی شهر Bettiah در ناحیه غربی چمپاران بیهار متولد شد، از کودکی آرزو داشت بازیگر شود. او در سن هفده سالگی به دهلی نقل مکان کرد و برای مدرسه ملی درام درخواست داد که تنها چهار بار رد شد. او در دوران تحصیل در کالج به کار تئاتر ادامه داد. باجپایی اولین فیلم بلند خود را با یک نقش یک دقیقه‌ای در فیلم Drohkaal (1994) و نقش کوچک یک داکویت در ملکه راهزن شکر کاپور (1994) انجام داد. پس از چند نقش بدون توجه، او در درام جنایی رام گوپال وارما در سال 1998، ساتیا، نقش گانگستر Bhiku Mhatre را بازی کرد که ثابت شد که موفقیت آمیز بود. باجپایی جایزه ملی فیلم بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و جایزه بهترین بازیگر مرد از سوی منتقدان فیلم فیر را دریافت کرد. او سپس در فیلم هایی مانند Kaun؟ (1999) و شول (1999). برای دومی، او دومین جایزه منتقدان فیلم فیر را برای بهترین بازیگر مرد دریافت کرد.

باجپایی برنده جایزه ملی ویژه هیئت داوران برای پینجار (2003) شد. به دنبال آن یک سری نقش های کوتاه و بدون توجه در فیلم هایی انجام شد که نتوانستند حرفه او را به جلو سوق دهند. او سپس در فیلم هیجانی سیاسی Raajneeti (2010) نقش یک سیاستمدار حریص را بازی کرد که مورد استقبال قرار گرفت. در سال 2012، باجپایی نقش سردار خان را در گروه دار و دسته های واسی پور بازی کرد. نقش‌های بعدی او نقش یک ناگزالیت در چاکراویه (2012) و یک افسر CBI در فیلم ویژه 26 (2013) بود. در سال 2016، او نقش پروفسور رامچاندرا سیراس را در درام زندگینامه ای هانسال مهتا، Aligarh بازی کرد، که برای آن سومین جایزه منتقدان فیلم فیر را برای بهترین بازیگر مرد و جایزه بهترین بازیگر مرد در جوایز آسیا پاسیفیک اسکرین در سال 2016 دریافت کرد. او برنده جایزه ملی فیلم برای بهترین شد. بازیگر شصت و هفتمین دوره جوایز ملی فیلم برای بازی در فیلم Bhonsle. او همچنین برنده جایزه Filmfare OTT برای بهترین بازیگر مرد برای مرد خانواده (2021) شد.