بستن

Marcia Gay Harden

مارسیا گی هاردن (زاده ۱۴ اوت ۱۹۵۹) یک هنرپیشه آمریکایی است. او جوایز مختلفی از جمله یک جایزه اسکار و یک جایزه تونی، علاوه بر نامزدی جایزه فیلم منتخب منتقدان و دو جایزه Primetime Emmy را دریافت کرده است.

هاردن که در لا جولا، کالیفرنیا به دنیا آمد، حرفه بازیگری خود را با حضور در چندین برنامه تلویزیونی در طول دهه 1980 آغاز کرد. در سال 1986، او در اولین نقش سینمایی خود ظاهر شد و موفقیت او در فیلم میلر به کارگردانی برادران کوئن در سال 1990 رخ داد. او برای ایفای نقش هنرمند لی کراسنر در فیلم بیوگرافی پولاک در سال 2000، برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. او دومین نامزدی اسکار را برای بازی در نقش سلست بویل در فیلم درام Mystic River (2003) دریافت کرد. از دیگر آثار برجسته او می توان به باشگاه همسران اول (1996)، فلابر (1997)، کابوی فضایی (2000)، لبخند مونالیزا (2003)، و سه گانه فیلم پنجاه سایه اشاره کرد.

هاردن اولین بازی خود را در برادوی در سال 1993 با بازی در فیلم فرشتگان در آمریکا انجام داد که برای آن نامزد دریافت جایزه تونی بهترین بازیگر نقش اول زن در یک نمایشنامه شد. او در سال 2009 در نقش ورونیکا در خدای قتل عام به برادوی بازگشت و با بازی او جایزه تونی بهترین بازیگر زن در یک نمایشنامه را برای او به ارمغان آورد.

از آثار تلویزیونی هاردن می‌توان به سریال درام سیاسی The Newsroom، سریال درام پزشکی Code Black، سریال هیجان‌انگیز قانونی How to Get Away with Murder و سریال Apple TV+ The Morning Show اشاره کرد. او اولین نامزدی جایزه امی Primetime خود را برای بازی در نقش مامور ویژه FBI دانا لوئیس در سریال درام جنایی قانون و نظم: واحد قربانیان ویژه دریافت کرد و برای بازی در نقش جانینا کرزیژانوفسکا در فیلم تلویزیونی شجاع، دومین نامزدی جایزه امی را دریافت کرد. قلب ایرنا سندلر (2009).