بستن

Mel Gibson

Mel Columcille Gerard Gibson[3] AO (زاده 3 ژانویه 1956)  یک بازیگر، کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه نویس آمریکایی است. او بیشتر به خاطر نقش‌های قهرمان اکشن‌اش، به‌ویژه نقش برجسته‌اش در نقش مکس روکاتانسکی در سه فیلم اول مجموعه اکشن پسا آخرالزمانی مکس دیوانه و در نقش مارتین ریگز در مجموعه فیلم‌های پلیسی رفیق، اسلحه مرگبار شناخته می‌شود. گیبسون که در Peekskill، نیویورک متولد شد، در سن 12 سالگی به همراه والدینش به سیدنی، استرالیا نقل مکان کرد. او بازیگری را در مؤسسه ملی هنرهای دراماتیک تحصیل کرد، جایی که در کنار جودی دیویس در اثری از رومئو و ژولیت بازی کرد. در طول دهه 1980، او آیکون انترتینمنت را تأسیس کرد، یک شرکت تولید، که کارگردان مستقل فیلم Atom Egoyan آن را “جایگزینی برای سیستم استودیویی” نامیده است. کارگردان پیتر ویر او را به عنوان یکی از بازیگران نقش اول در درام جنگ جهانی اول گالیپولی (1981) انتخاب کرد، که باعث شد گیبسون جایزه بهترین بازیگر مرد را از موسسه فیلم استرالیا دریافت کند،  و همچنین به عنوان یک بازیگر جدی و همه کاره شهرت پیدا کرد.

در سال 1995، گیبسون در فیلم Braveheart که یک حماسه تاریخی بود، تهیه‌کنندگی، کارگردانی و بازی کرد که برای آن جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی، اسکار بهترین کارگردانی و جایزه اسکار بهترین فیلم را دریافت کرد. او بعداً فیلم مصائب مسیح را کارگردانی و تولید کرد، یک درام کتاب مقدس که هم از نظر مالی موفق و هم بسیار بحث برانگیز بود. او به خاطر کارگردانی فیلم اکشن ماجراجویی آپوکالیپتو (2006) که در اوایل قرن شانزدهم در آمریکای مرکزی می‌گذرد، انتقادات بیشتری دریافت کرد.

پس از چندین موضوع حقوقی و بیانیه های بحث برانگیز که به مردم درز کرد، وجهه عمومی گیبسون به طور قابل توجهی کاهش یافت و بر حرفه او در بازیگری و کارگردانی تأثیر گذاشت. زندگی حرفه‌ای او با بازی‌اش در Edge of Darkness (2010) و Jodie Foster The Beaver (2011) شروع به تجدید حیات کرد. بازگشت کارگردانی او پس از 10 سال غیبت، Hacksaw Ridge (2016)، برنده دو جایزه اسکار شدو نامزد چهار جایزه دیگر از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای گیبسون شد، دومین نامزدی او در این بخش.