بستن
Michelle Pfeiffer

Michelle Pfeiffer

میشل ماری فایفر (به انگلیسی: Michelle Marie Pfeiffer) (تلفظ به‌صورت:faɪfər) (زاده ۲۹ آوریل ۱۹۵۸) بازیگر آمریکایی است. فایفر کار خود را از اوایل دهه ۸۰ میلادی آغاز کرد. البته اولین فیلم مهمش، فیلم صورت‌زخمی بود که محصول سال ۱۹۸۳ بود. فیلم‌های موفق و برجسته وی، در اواخر دهه ۸۰ و اوایل ۹۰ میلادی ساخته شدند. فیلم‌هایی چون “روابط نامشروع” (۱۹۸۸)، “ازدواج با اوباش” (۱۹۸۸)، “بیکرهای شگفت‌انگیز” (۱۹۸۹)، “خانه روسی” (۱۹۹۰)، “فرانکی و جانی” (۱۹۹۱)، “محدوده عشق” (۱۹۹۲) و “عصر معصومیت” (۱۹۹۳) و البته حضورش در فیلم بازگشت بتمن در سال ۱۹۹۲.

فایفر تاکنون موفق به کسب جوایز زیادی شده‌است از جمله جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم “بیکرهای شگفت‌انگیز” یا جایزه بفتا بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم “روابط نامشروع” یا جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم “محدوده عشق”. وی همچنین برای این ۳ فیلم، نامزد جایزه اسکار هم شده‌است. وی ستاره خود را در بلوار هالیوود و در قسمت ۶۸۰۱ ان دارد.

همچنین وی در نخستین نسخه مجله پیپل با عنوان “۵۰ فرد زیبای دنیا” در سال ۱۹۹۰، در صدر لیست قرار گرفت و عکس روی جلد مجله از وی بود تا وی به اولین شخص درتاریخ تبدیل شود که عکسش برای این عنوان بر روی جلد مجله پیپل میرود. در سال ۱۹۹۹ نیز این اتفاق دوباره برای وی افتاد. در مجموع فایفر دارای رکورد ۶ بار حضور در طی ۱ دهه است.