بستن

Milla Jovovich

Milica Bogdanovna Jovovich[a][b] (/ˈjoʊvəvɪtʃ/ YOH-və-vitch؛ زادهٔ ۱۷ دسامبر ۱۹۷۵)، معروف به میلا جووویچ، بازیگر، سوپرمدل و خواننده آمریکایی است. نقش‌های اصلی او در بسیاری از فیلم‌های علمی-تخیلی و اکشن باعث شد که کانال موسیقی VH1 در سال 2006 او را “ملکه سلطنتی ضربات پا” بداند. در سال 2004، فوربس مشخص کرد که او پردرآمدترین مدل در جهان است.

یووویچ که در کیف، اوکراین SSR، اتحاد جماهیر شوروی به دنیا آمد، در پنج سالگی به همراه والدینش به لندن و سپس به ساکرامنتو، کالیفرنیا مهاجرت کرد. آنها سرانجام هفت ماه بعد در لس آنجلس مستقر شدند. در سال 1987، در سن 12 سالگی، زمانی که هرب ریتس از او برای جلد مجله ایتالیایی Lei عکس گرفت، مدلینگ را آغاز کرد. ریچارد آودون او را در تبلیغات “فراموش نشدنی ترین زنان جهان” رولون معرفی کرد. در سال 1988، یووویچ اولین حضور خود را در فیلم تلویزیونی قطار شب به کاتماندو انجام داد و در اولین فیلم بلند خود به نام Two Moon Junction ظاهر شد.

یووویچ برای بازی در فیلم عاشقانه بازگشت به مرداب آبی در سال 1991 توجه خود را به خود جلب کرد، زیرا او در آن زمان فقط 15 سال داشت. او با بازی در فیلم اکشن علمی-تخیلی فرانسوی The Fifth Element در سال 1997 به نویسندگی و کارگردانی لوک بسون به موفقیت دست یافت. او و بسون در آن سال ازدواج کردند، اما خیلی زود طلاق گرفتند. او در نقش قهرمان و شهید در فیلم پیام رسان بسون: داستان ژان آرک (1999) بازی کرد. بین سال‌های 2002 و 2016، جووویچ آلیس را در مجموعه فیلم‌های ترسناک اکشن Resident Evil به تصویر کشید،  که به پردرآمدترین سری فیلم‌های مبتنی بر بازی‌های ویدیویی تبدیل شد.

Jovovich اولین آلبوم خود را با نام The Divine Comedy در سال 1994 منتشر کرد و یک آلبوم بعدی با نام The People Tree Sessions در سال 1998 منتشر کرد. او همچنان به انتشار دمو برای آهنگ های دیگر در وب سایت رسمی خود ادامه می دهد و اغلب به موسیقی متن فیلم کمک می کند. در سال 2003، مدل کارمن هاوک و او خط لباس Jovovich–Hawk را ایجاد کردند که تا سال 2008 ادامه داشت. Jovovich شرکت تولیدی خود را دارد، Creature Entertainment.