بستن

Mohanlal

Mohanlal Viswanathan (متولد 21 مه 1960) که به نام موهانل شناخته می شود، یک هنرپیشه هندی، تهیه کننده فیلم، خواننده پخش، مجری تلویزیونی و توزیع کننده فیلم است که بیشتر در سینمای مالایالام کار می کند و همچنین به طور پراکنده در تامیل، هندی، تلوگو و کانادا ظاهر شده است. فیلم‌های زبان. مهنل حرفه ای پربار در بیش از چهار دهه دارد که در طی آن در بیش از 400 فیلم بازی کرده است. کمک های مهنل به سینمای مالایالام توسط معاصرانش در صنعت فیلم هند تحسین شده است. دولت هند در سال 2001 با پادما شری،  و در سال 2019، پادما بوشان، چهارمین و سومین افتخارات غیرنظامی برتر هند،  به دلیل مشارکت‌هایش در سینمای هند، از او تقدیر کرد. در سال 2009، او اولین بازیگری در هند شد که در ارتش سرزمینی به درجه افتخاری سرهنگ دوم اعطا شد.

مهنل اولین بازیگری خود را در سن 18 سالگی در فیلم مالایایی تیرانوتام در سال 1978 انجام داد، اما اکران این فیلم به دلیل مسائل سانسور به مدت 25 سال به تعویق افتاد. اولین نمایش او در فیلم عاشقانه Manjil Virinja Pookkal در سال 1980 بود که در آن نقش آنتاگونیست را بازی کرد.او به ایفای نقش های شرور ادامه داد و در سال های بعد به نقش های اصلی دوم رسید. در اواسط دهه 1980، او خود را به عنوان یک هنرپیشه برجسته با قابلیت بانک تثبیت کرد و پس از بازی در چندین فیلم موفق در سال 1986 به ستاره ای دست یافت. درام جنایی راجاوینته ماکان که در آن سال منتشر شد، شهرت او را افزایش داد.[ مهانل ترجیح می‌دهد در فیلم‌های مالایایی کار کند، اما در برخی از فیلم‌های هندی، تامیلی، تلوگو و کانادایی نیز حضور داشته است. برخی از مشهورترین فیلم‌های غیرمالایامی او عبارتند از: درام سیاسی تامیلی Iruvar (1997)، درام جنایی هندی Company (2002) و فیلم تلوگو Janatha Garage (2016).

مهنل برنده پنج جایزه فیلم ملی شده است – دو جایزه بهترین بازیگر مرد، یک جایزه ویژه هیئت داوران و یک جایزه ویژه هیئت داوران برای بازیگری، و یک جایزه برای بهترین فیلم بلند (به عنوان تهیه کننده)، همچنین 9 جایزه فیلم ایالتی کرالا و جوایز Filmfare South و جوایز متعدد دیگر. . او دکترای افتخاری را از دانشگاه Sree Sankaracharya سانسکریت در سال 2010 [16] و دانشگاه Calicut در سال 2018 دریافت کرد.

موهنلال به خاطر تلاش های بشردوستانه اش نیز شهرت دارد. او بنیاد ViswaSanthi را تأسیس کرد، یک سازمان خیریه غیرانتفاعی که برای ایجاد و ارائه برنامه‌های تاثیرگذار و متمرکز به بخش‌های محروم جامعه در زمینه‌های بهداشت و درمان و آموزش آغاز شد.