بستن
Morgan Freeman

Morgan Freeman

مورگان فریمن (انگلیسی: Morgan Freeman؛ زادهٔ ۱ ژوئن ۱۹۳۷) بازیگر آمریکایی است. او برای صدای عمیق خود و نقش‌های گوناگونی که در طیف گسترده‌ای از ژانرهای فیلم ایفا کرده، معروف است. فریمن در طول بیش از پنج دهه حرفهٔ خود افتخارات گوناگونی از جمله یک جایزهٔ اسکار، یک جایزهٔ انجمن بازیگران فیلم و یک جایزهٔ گلدن گلوب دریافت کرده‌است.

فریمن در می‌سی‌سی‌پی بزرگ شد و در آنجا شروع به بازی در نمایش‌های مدرسه کرد. او هنرهای تئاتر را در لس آنجلس فرا گرفت و در اوایل حرفهٔ خود در نمایش‌های تئاتر ظاهر شد. او در دههٔ ۱۹۷۰ با بازی در مجموعهٔ تلویزیونی کودکانهٔ شرکت برق به شهرت رسید. فریمن با نمایشنامه‌های کوریولانوس و ژولیوس سزار به روی صحنه رفت که برای کوریولانوس جایزهٔ اوبی را دریافت کرد. نقش موفقیت‌آمیز او در مهارت شهرنشینی (۱۹۸۷) بود که برایش نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. او در ۱۹۸۹ برای درام زندگی‌نامه‌ای افتخار و درام-کمدی رانندگی برای خانم دیزی به شهرت بیشتری رسید و برای فیلم دوم نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

فریمن در سال ۱۹۹۲ در فیلم وسترن نابخشوده ایفای نقش کرد؛ این فیلم نخستین همکاری او با کلینت ایستوود بود. او در سال ۱۹۹۴ برای بازی در درام رستگاری در شاوشنک بار دیگر نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد. فریمن در تریلر جنایی هفت (۱۹۹۵) ساختهٔ دیوید فینچر و درام تاریخی آمیستاد (۱۹۹۷) ساختهٔ استیون اسپیلبرگ ایفای نقش کرد. او در سال ۲۰۰۴ برای عملکردش در درام ورزشی محبوب میلیون دلاری ساختهٔ ایستوود توانست جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را کسب کند. او برای بازی در نقش رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی نلسون ماندلا در شکست‌ناپذیر (۲۰۰۹) ساختهٔ ایستوود برای بار پنجم نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد. فریمن برای بازی در نقش لوشس فاکس در سه‌گانهٔ بتمن (۲۰۰۵–۲۰۱۲) ساختهٔ کریستوفر نولان نیز شناخته شده‌است.

فریمن علاوه بر بازیگری، درام بوفا! (۱۹۹۳) را کارگردانی کرده‌است. او شرکت ساخت فیلم رولیشنز انترتینمنت را با شریک تجاری‌اش تأسیس کرده‌است. او دریافت‌کنندهٔ جایزهٔ مرکز کندی، جایزهٔ یک عمر دستاورد هنری، جایزهٔ گلدن گلوب سیسیل بی دمیل و جایزهٔ یک عمر دستاورد هنری انجمن بازیگران فیلم بوده‌است. او برای نقش‌های خود در نمایش‌های تئاتر توانسته سه جایزهٔ اوبی دریافت کند.