بستن

Norman Wisdom

سر نورمن جوزف ویزدم، OBE  (4 فوریه 1915 – 4 اکتبر 2010) یک هنرپیشه، کمدین، نوازنده و خواننده انگلیسی بود که بیشتر برای مجموعه‌ای از فیلم‌های کمدی تولید شده بین سال‌های 1953 و 1966 با شخصیت بدبخت او روی صفحه نمایش شناخته شد. اغلب نورمن پیتکین نامیده می شد. او در سال 1953 جایزه بفتا را برای نویدبخش ترین بازیگر تازه وارد در نقش های اصلی فیلم پس از اکران فیلم Trouble in Store، اولین فیلم او در نقش اصلی، دریافت کرد.

ویزدم در سرزمین‌های دور از هم مانند آمریکای جنوبی، ایران و بسیاری از کشورهای بلوک شرق، به‌ویژه در آلبانی که فیلم‌های او تنها فیلم‌هایی بودند که توسط بازیگران غربی اجازه نمایش داده شد، به دست آورد. چارلی چاپلین زمانی از حکمت به عنوان “دلقک مورد علاقه خود” یاد کرد.

ویزدام بعداً در برادوی در شهر نیویورک و به عنوان یک بازیگر تلویزیونی حرفه‌ای را آغاز کرد و تحسین منتقدان را برای نقش دراماتیک خود از یک بیمار سرطانی در حال مرگ در نمایشنامه تلویزیونی Going Gently در سال 1981 به دست آورد. او استرالیا و آفریقای جنوبی را تور کرد. پس از فاجعه چرنوبیل در سال 1986، یک آسایشگاه به افتخار او نامگذاری شد. در سال 1995 به او آزادی شهر لندن و تیرانا داده شد. در همان سال، او به عنوان OBE منصوب شد و پنج سال بعد به عنوان شوالیه شناخته شد.