بستن
Patrick Stewart

Patrick Stewart

سر پاتریک استوارت OBE (زاده 13 ژوئیه 1940) یک هنرپیشه انگلیسی است که پنج دهه فعالیت حرفه ای در تولیدات صحنه ای مختلف، تلویزیون، فیلم و بازی های ویدیویی دارد. او نامزد جوایز اولیویه، تونی، گلدن گلوب، امی و جوایز انجمن بازیگران سینما شده است. او در 16 دسامبر 1996 در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود یک ستاره دریافت کرد. در سال 2010، ملکه الیزابت دوم به دلیل خدمات درام به عنوان شوالیه دریافت کرد.

استوارت که کار خود را با یک دوره طولانی عضویت در کمپانی رویال شکسپیر آغاز کرد، در سال 1979 جایزه لارنس اولیویه را برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در آنتونی و کلئوپاترا در وست اند دریافت کرد. اولین نقش‌های اصلی او در تلویزیون در اواسط اواخر دهه 1970 در بی‌بی‌سی پخش شد، از جمله هدا و مجموعه تلویزیونی I, Claudius.

از دهه 1980 به بعد، استوارت شروع به کار در تلویزیون و فیلم آمریکایی کرد، با نقش‌های برجسته‌ای مانند کاپیتان ژان لوک پیکارد در پیشتازان فضا: نسل بعدی، فیلم‌های بعدی آن و در پیشتازان فضا: پیکارد. به عنوان پروفسور چارلز خاویر در سری فیلم های ابرقهرمانی مردان ایکس و دکتر استرنج در چند جهان جنون. رهبر سریال تلویزیونی Starz Blunt Talk; و صداپیشگی هایی مانند اوری بولاک معاون مدیر سیا در سریال پدر آمریکایی! و راوی در تد. پس از ماندن در کمپانی رویال شکسپیر، در سال 2008 در نقش پادشاه کلودیوس در هملت در وست اند و برنده جایزه اولیویه دوم شد.