بستن

Rachel Weisz

ریچل هانا وایس (انگلیسی: Rachel Hannah Weisz؛ زادهٔ ۷ مارس ۱۹۷۰ یا ۱۹۷۱) بازیگر انگلیسی است. او دریافت‌کنندهٔ جوایز گوناگونی از جمله یک جایزهٔ اسکار، یک جایزهٔ گلدن گلوب و یک جایزهٔ آکادمی فیلم بریتانیا بوده‌است.

وایس بازیگری را در اوایل دههٔ ۱۹۹۰ با حضور در تلویزیون و تئاتر بریتانیا آغاز کرد و بازیگری در سینما را اولین بار در فیلم ماشین مرگ (۱۹۹۴) تجربه کرد. او در سال ۱۹۹۴ برای احیای نمایش طراحی برای زندگی اثر نوئل کوارد برندهٔ جایزهٔ تئاتر حلقهٔ منتقدان شد و در سال ۱۹۹۹ بار دیگر با نمایش ناگهان تابستان گذشته اثر تنسی ویلیامز به روی صحنه رفت. فعالیت سینمایی برجسته‌اش در فیلم‌های اکشن مومیایی (۱۹۹۹) و بازگشت مومیایی(۲۰۰۱) بود. وایس در دههٔ ۲۰۰۰ با فیلم‌های دشمن پشت دروازه‌ها (۲۰۰۱)، درباره یک پسر (۲۰۰۲)، کنستانتین (۲۰۰۵) و چشمه (۲۰۰۶) به شهرت رسید.

وایس در سال ۲۰۰۰ برای عملکردش در نقش یک کنشگر در فیلم تریلر باغبان وفادار برندهٔ جایزهٔ اسکار و گلدن گلوب در رشتهٔ بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. در سال ۲۰۰۹ هم برای احیای نمایش اتوبوسی به نام هوس برندهٔ جایزهٔ لارنس الیویه بهترین بازیگر زن شد. او در دههٔ ۲۰۱۰ در چندین فیلم با بودجهٔ بالا مانند فیلم اکشن میراث بورن (۲۰۱۲) و فیلم فانتزی از بزرگ و قدرتمند (۲۰۱۳) ظاهر شد و برای نقش‌آفرینی در فیلم‌های مستقل دریای آبی عمیق (۲۰۱۱) و سوگلی (۲۰۱۸) مورد تحسین قرار گرفت. وایس برای به تصویر کشیدن سارا چرچیل در سوگلی برندهٔ جایزهٔ بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل زن و نامزد دریافت یک جایزهٔ اسکار شد. او در سال ۲۰۲۱ در فیلم ابرقهرمانی بیوهٔ سیاه از دنیای سینمایی مارول ایفای نقش کرد.

وایس از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ با فیلم‌ساز، دارن آرونوفسکی، نامزد کرده بود و از او صاحب یک فرزند شد. او در سال ۲۰۱۱ با دنیل کریگ ازدواج کرد و از او صاحب یک فرزند دیگر شده‌است.