———————-
بستن

Ranveer Singh

Ranveer Singh Bhavnani (تلفظ [rəɳˈʋiːr sɪŋ]؛ زاده ۶ ژوئیه ۱۹۸۵) یک بازیگر هندی است که در فیلم‌های هندی کار می‌کند. او که جوایز متعددی از جمله چهار جایزه فیلم فیر را دریافت کرده، جزو پردرآمدترین بازیگران هندی است و از سال 2012 در فهرست 100 چهره مشهور فوربس هند قرار گرفته است.

سینگ پس از اتمام مدرک لیسانس خود از دانشگاه بلومینگتون ایندیانا، به هند بازگشت تا حرفه بازیگری را دنبال کند. او برای مدت کوتاهی در تبلیغات کار کرد و اولین بازیگری خود را در سال 2010 با ایفای نقش اصلی در کمدی رمانتیک یاش راج فیلم باند Baaja Baaraat انجام داد. این فیلم به عنوان یک موفقیت تجاری و انتقادی ظاهر شد و جایزه فیلم فیر را برای بهترین اولین فیلم مرد به ارمغان آورد. او برای بازی در نقش یک دزد مالیخولیایی در درام Lootera (2013) مورد تحسین قرار گرفت و با همکاری خود با Sanjay Leela Bhansali، که با رمان عاشقانه Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela (2013) شروع شد، خود را تثبیت کرد.

سینگ برای به تصویر کشیدن باجیرائو اول و علاء الدین خیلجی در درام های دوره ای بهانسالی باجیرائو مستانی (2015) و پادماوات (2018) مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. او برنده جایزه Filmfare برای بهترین بازیگر مرد برای اولی و جایزه Filmfare Critics برای بهترین بازیگر برای دومی شد. اینها به همراه فیلم اکشن سیمبا (2018) که در آن نقش اصلی را بازی کرد، در میان پردرآمدترین فیلم‌های هندی قرار دارند. او یکی دیگر از جایزه فیلم فیر را برای بهترین بازیگر مرد برای بازی در نقش یک خواننده رپ در درام موزیکال زویا اختر Guly Boy (2019) دریافت کرد.

سینگ علاوه بر بازیگری، مجری برنامه بازی تلویزیونی The Big Picture (2021–2022) بوده است و چندین برند و محصولات را تایید می کند. او با همبازی مکرر خود دیپیکا پادوکن ازدواج کرده است.