بستن

Ryan Gosling

رایان تامس گاسلینگ (انگلیسی: Ryan Thomas Gosling؛ زادهٔ ۱۲ نوامبر ۱۹۸۰) بازیگر و خوانندهٔ کانادایی است.او یک جایزهٔ گلدن گلوب دریافت کرده و نامزد دریافت دو جایزهٔ اسکار بوده‌است. گاسلینگ در ۱۳ سالگی به‌عنوان یک بازیگر خردسال در برنامهٔ کلاب میکی ماوس (۱۹۹۳–۱۹۹۵) از شبکهٔ دیزنی به شهرت رسید و بعدها در چند فیلم ایفای نقش کرد. اولین نقش اصلی او در فیلم مؤمن بود و بعداً در چند فیلم مستقل از قبیل قتل با اعداد (۲۰۰۲)، قانون کشتار (۲۰۰۲) و ایالات متحده لیلاند (۲۰۰۳) ظاهر شد.

گاسلینگ با ایفای نقش در فیلم عاشقانهٔ دفترچه خاطرات (۲۰۰۴) شهرت بیشتری به دست آورد. او برای بازی در نقش معلم معتاد در فیلم نیمه نیلوفر (۲۰۰۶) نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر مرد شد. او در فیلم لارس و دختر واقعی (۲۰۰۷) نقش یک فرد تنها و از نظر اجتماعی ناتوان را ایفا کرد. پس از یک وقفه کوتاه، او در درام عاشقانهٔ ولنتاین غمگین (۲۰۱۰) ایفای نقش کرد. گاسلینگ در سال ۲۰۱۱ در سه فیلم نقش اصلی را ایفا کرد؛ کمدی رمانتیک دیوانه‌وار، احمقانه، عشق، درام سیاسی نیمه ماه مارس و درام اکشن رانندگی که همگی با موفقیت‌های تجاری همراه بودند و نظرات مثبتی دریافت کردند. گاسلینگ در فیلم طنز رکود بزرگ (۲۰۱۵) و موزیکال رمانتیک لا لا لند (۲۰۱۶) ایفای نقش کرد؛ او برای لا لا لند موفق به دریافت جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد شد و بار دیگر نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد. نقش‌آفرینی او در فیلم علمی تخیلی بلید رانر ۲۰۴۹ (۲۰۱۷) و فیلم زندگی‌نامه‌ای نخستین انسان (۲۰۱۸) با تحسین منتقدان همراه بود.

گاسلینگ در زمینهٔ موسیقی نیز فعالیت دارد و در سال ۲۰۰۷ گروه موسیقی دد منز بونز را تأسیس کرده‌است. او از سال ۲۰۱۱ با بازیگر اوا مندس در رابطه است و از او صاحب دو فرزند شده‌است.