بستن

Sally Hawkins

سالی سیسیلیا هاوکینز (زاده ۲۷ آوریل ۱۹۷۶) یک هنرپیشه انگلیسی است. او جایزه گلدن گلوب و خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین را برای بهترین بازیگر زن، علاوه بر نامزدی جایزه فیلم منتخب منتقدان، جایزه انجمن بازیگران سینما، دو جایزه اسکار و دو جایزه فیلم آکادمی بریتانیا دریافت کرده است.

پس از فارغ التحصیلی از آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک، هاوکینز کار خود را به عنوان بازیگر صحنه در تولیداتی مانند رومئو و ژولیت (در نقش ژولیت)، هیاهوی زیادی درباره هیچ، و رویای یک شب نیمه تابستان آغاز کرد. اولین نقش اصلی او در فیلم همه یا هیچی مایک لی در سال 2002 بود. او به همکاری با لی ادامه داد و در فیلم Vera Drake (2004) در نقش مکمل ظاهر شد و در فیلم Happy-Go-Lucky (2008) نقش اول را بر عهده گرفت که برای آن چندین برنده شد. جوایزی، از جمله جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر زن در فیلم – موزیکال یا کمدی و خرس نقره ای برای بهترین بازیگر زن.

هاوکینز در دو فیلم وودی آلن، رویای کاساندرا (2007) و یاس آبی (2013) ظاهر شد. برای دومی، او نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرد. او در فیلم های ساخته شده در داگنهام (2010)، پدینگتون (2014)، مادی (2016) و پدینگتون 2 (2017) نقش اصلی را بازی کرد و در فیلم های گودزیلا (2014) و گودزیلا: پادشاه هیولاها (2019) ظاهر شد. . او برای بازی در نقش یک زن تمیز کننده لال در فیلم فانتزی رمانتیک The Shape of Water (2017) تحسین برانگیز شد و نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر زن شد.

هاوکینز همچنین در تئاتر رویال کورت در لندن در تولیدات صحنه ای ظاهر شد و در سال 2010 اولین بازی خود را در برادوی در فیلم خانم وارن انجام داد. در سال 2012 او در فیلم صور فلکی در تئاتر سلطنتی کورت بازی کرد که بعداً به تئاتر دوک یورک در وست اند نقل مکان کرد. او در تلویزیون در اقتباس‌های بی‌بی‌سی از Tipping the Velvet (2002) در نقش زنا بلیک و فینگرسمیت (2005) در نقش سو تریدر ظاهر شد. او همچنین به عنوان آن الیوت در ترغیب (2007)، اقتباس ITV از رمان جین آستن ظاهر شد.