بستن

Salman Khan

عبدالرشید سلیم سلمان خان (زادهٔ ۲۷ دسامبر ۱۹۶۵) بازیگر و تهیه‌کنندهٔ هندی است که در فیلم‌های هندی‌زبان کار می‌کند. او در طول سی دهه فعالیت خود افتخارات گوناگونی از جملهٔ دو جایزهٔ ملی فیلم و دو جایزهٔ فیلم‌فیر دریافت کرده‌است. در رسانه‌ها از او به عنوان یکی از موفق‌ترین بازیگران سینمای هند یاد می‌شود. نام او از سوی فوربز در فهرست ۱۰۰ سرگرمی‌ساز مشهور جهان در سال ۲۰۱۵ قرار گرفت. خان با آمیتاب باچان در رتبهٔ ۷۱ این فهرست با درآمد ۳۳٫۵ میلیون دلاری قرار گرفت. طبق فهرست ۲۰۱۸ فوربز از ۱۰۰ سلبریتی دریافت‌کنندهٔ بیشترین دستمزد، خان با درآمد ۳۷٫۷ میلیون دلاری در رتبهٔ ۸۲ قرار گرفت. او همچنین از سال ۲۰۱۰ به عنوان مجری در برنامهٔ رئالیتی شو بیگ باس فعالیت دارد. خان از سال ۱۹۷۴ تا ۲۰۲۰ در ده فیلم پرفروش سال بازی کرده که در تاریخ سینمای هند برای هر بازیگری بالاترین رقم است.

سلمان خان پسر ارشد سلیم خان است و حرفهٔ بازیگری خود را با بازی در نقش مکمل فیلم یک همسر باید مثل این باشد (۱۹۸۸) آغاز کرد و سپس نقش اصلی فیلم من عاشق شدم (۱۹۸۹) را بر عهدهٔ داشت. او در بالیوود این روند را در دههٔ ۱۹۹۰ با نقش‌های مختلفش مانند درام عاشقانهٔ من برای تو چه کسی هستم؟ (۱۹۹۴)، کمدی اکشن هر کسی سبک خود را دارد (۱۹۹۴)، تریلر اکشن کاران آرجون (۱۹۹۵)، کمدی همسر شماره ۱ (۱۹۹۹) و درام خانوادگی ما با هم هستیم (۱۹۹۹) ادامه داد. در پی یک دورهٔ کوتاه از افول در دههٔ ۲۰۰۰، خان در دههٔ ۲۰۱۰ با بازی در نقش اصلی فیلم‌های اکشن موفقی مانند نترس (۲۰۱۰)، آماده (۲۰۱۱)، زمانی تایگر وجود داشت (۲۰۱۲)، لگد (۲۰۱۴)، سلطان (۲۰۱۶) و تایگر زنده است (۲۰۱۷) به شهرت جهانی دست یافت.

خان علاوه بر حرفهٔ بازیگری، مجری تلویزیونی است و از طریق مؤسسهٔ خیریهٔ خود، انسان بودن، به ترویج اهداف بشردوستانه می‌پردازد. زندگی خارج از سینمای خان با جنجال‌ها و مشکلات حقوقی همراه بوده‌است. او در سال ۲۰۱۵ به دلیل بی‌احتیاطی در رانندگی که طی آن پنج نفر را با ماشین خود زیر گرفت و یک نفر را کشت، به قتل غیرعمد محکوم شد اما محکومیت او در دادگاه تجدید نظر لغو شد. در ۵ آوریل ۲۰۱۸، خان در پروندهٔ شکار غیرقانونی سیاه‌کل مجرم و به پنج سال زندان محکوم شد. او در حال حاضر با وثیقه آزاد است و درخواست تجدید در حال رسیدگی است.