بستن

Sandra Bullock

ساندرا آنِت بولاک (انگلیسی: Sandra Annette Bullock؛ زادهٔ ۲۶ ژوئیهٔ ۱۹۶۴) بازیگر و تهیه‌کنندهٔ آمریکایی است. او جوایز مختلفی از جمله یک جایزهٔ اسکار و یک جایزهٔ گلدن گلوب برنده شده‌است. بولاک در هر دو سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ دریافت‌کنندهٔ بیشترین دستمزد در میان بازیگران زن جهان بود.[ در ۲۰۱۰، نام او در فهرست مجلهٔ تایم از ۱۰۰ شخص تأثیرگذار در جهان قرار داده شد.

بولاک برای نقش مکملی که در فیلم اکشن مرد خرابکار (۱۹۹۳) داشت، مورد توجه قرار گرفت و بعدها نقش برجستهٔ خود را در تریلر اکشن سرعت (۱۹۹۴) ایفا کرد. او در دههٔ ۱۹۹۰ با نقش‌های اصلی کمدی‌های عاشقانهٔ وقتی خواب بودی (۱۹۹۵) و امید شناور (۱۹۹۸) و تریلرهای شبکه (۱۹۹۵) و زمانی برای کشتن (۱۹۹۶) خود را در سینما مطرح کرد.

بولاک در دهه‌های بعد با کمدی‌های دختر شایسته اخلاق (۲۰۰۰)، مهلت دو هفته‌ای (۲۰۰۲)، خواستگاری (۲۰۰۹)، مخمصه (۲۰۱۳)، هشت یار اوشن (۲۰۱۸) و شهر گمشده (۲۰۲۲) به موفقیت بیشتری دست یافت. او در درام‌های تصادف (۲۰۰۴) و نابخشودنی (۲۰۲۱) و همچنین تریلرهای اخطار قبلی (۲۰۰۷) و جعبه پرنده (۲۰۱۸) ایفای نقش کرد. بولاک برای به تصویر کشیدن لی آن توهی در درام زندگی‌نامه‌ای نقطه کور (۲۰۰۹) برندهٔ جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر زن شد. او برای فیلم علمی تخیلی جاذبه (۲۰۱۳) که در آن نقش یک فضانورد گیرافتاده در فضا را ایفا می‌کند، بار دیگر نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد.