بستن
Shabana Azmi

Shabana Azmi

Shabana Azmi (زاده 18 سپتامبر 1950) بازیگر هندی فیلم، تلویزیون و تئاتر هندی است. ازمی یکی از تحسین‌شده‌ترین هنرپیشه‌های هندی، به‌خاطر نمایش شخصیت‌های زن متمایز و اغلب غیرمتعارف در چندین ژانر شناخته شده است. او یک رکورد پنج جایزه ملی فیلم برای بهترین بازیگر زن،  علاوه بر پنج جایزه Filmfare و چندین افتخار بین المللی در میان جوایز دیگر را به دست آورده است. در سال 1998، او توسط دولت هند با نشان Padma Shri، چهارمین افتخار غیرنظامی کشور، و در سال 2012، Padma Bhushan، سومین نشان برتر غیرنظامی به او اعطا شد.

دختر کایفی عظمی شاعر و شوکت عظمی بازیگر صحنه، او فارغ التحصیل موسسه فیلم و تلویزیون هند در پونا است. عظمی اولین فیلم خود را در سال 1974 انجام داد و به زودی به یکی از بازیگران زن برجسته سینمای موازی تبدیل شد، جنبشی موج نو که به دلیل محتوای جدی و نئورئالیسم شناخته شده بود و در آن زمان مورد حمایت دولت قرار گرفت. عزمی از آن زمان تاکنون در بیش از 120 فیلم هندی در سینمای اصلی و مستقل ظاهر شده است و از سال 1988 تاکنون در چندین پروژه خارجی بازی کرده است. از چندین فیلم او به عنوان شکلی از ترقی گرایی یاد شده است که جامعه هند، آداب و رسوم و سنت های آن را به تصویر می کشد.

عزمی علاوه بر بازیگری، فعال اجتماعی و حقوق زنان است. او با شاعر و فیلمنامه نویس جاوید اختر ازدواج کرده است. او سفیر حسن نیت صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNPFA) است. رئیس جمهور هند برای قدردانی از زندگی و آثار عظمی، عضویت نامزدی (غیر انتخابی) راجیا سبها، مجلس علیای پارلمان را به او داد.