بستن
Stephen Colbert

Stephen Colbert

استفن تایرون کولبرت[1] (/koʊlˈbɛər/ kohl-BAIR؛  متولد ۱۳ مه ۱۹۶۴) کمدین، نویسنده، تهیه کننده، مفسر سیاسی، بازیگر و مجری تلویزیونی آمریکایی است. او بیشتر به خاطر میزبانی برنامه طنز کمدی مرکزی The Colbert Report از سال 2005 تا 2014 و برنامه گفتگوی CBS The Late Show با استفان کولبرت که در سپتامبر 2015 آغاز شد، شناخته شده است.

کولبر در ابتدا برای بازیگری دراماتیک تحصیل کرد، اما با حضور در دانشگاه نورث وسترن به تئاتر بداهه علاقه مند شد و در آنجا با کارگردان شهر دوم دل کلوز آشنا شد. کولبر برای اولین بار به صورت حرفه ای به عنوان شاگرد استیو کارل در شهر دوم شیکاگو اجرا کرد، جایی که هم گروهان او شامل پل دینلو و امی سداریس، کمدین هایی بودند که با آنها مجموعه کمدی Exit 57 را ساخت. او در برنامه کوتاه مدت دانا کاروی نمایش نوشت و اجرا کرد. قبل از همکاری مجدد با سداریس و دینلو در مجموعه تلویزیونی کالت Strangers with Candy. او به خاطر نقشش در مورد دومی به عنوان معلم تاریخ همجنسگرای بسته، چاک نوبلت، مورد توجه قرار گرفت.

کار کولبر به‌عنوان خبرنگار در سریال کمدی سنترال، اخبار-مضحک، The Daily Show، شهرت گسترده‌ای برای او به دست آورد. در سال 2005، او دیلی شو را ترک کرد تا مجری برنامه The Colbert Report باشد. پس از مفهوم تقلید خبری دیلی شو، گزارش کولبر تقلید از نمایش های سیاسی شخصیت محور از جمله The O’Reilly Factor بود که در آن نسخه کاریکاتوری شده از صاحب نظران سیاسی محافظه کار را به تصویر کشید و باعث شد کولبرت به عنوان بازیگر برجسته دعوت شود. در شام انجمن خبرنگاران کاخ سفید در سال 2006، که او در شخصیت انجام داد. این اتفاق باعث شد که این سریال به یکی از پرمخاطب ترین سریال های کمدی سنترال تبدیل شود. پس از پایان دادن به گزارش کولبر، او در سال 2015 استخدام شد تا موفق شود دیوید لترمن را به عنوان مجری برنامه Late Show در CBS بازنشسته کند. او در سپتامبر 2017 میزبان شصت و نهمین دوره جوایز امی بود.

کولبر برنده 9 جایزه Primetime Emmy، دو جایزه گرمی و سه جایزه Peabody شده است. کولبر در سال‌های 2006 و 2012 به عنوان یکی از 100 فرد تأثیرگذار تایم انتخاب شد.کتاب کولبر، من آمریکا هستم (و تو هم می‌توانی!) در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز در سال 2007 در رتبه اول قرار گرفت.