بستن

Sylvester Stallone

سیلوستر انزیو استالونه (/stəˈloʊn/؛ زاده شده مایکل سیلوستر گاردنزیو استالونه، ۶ ژوئیه ۱۹۴۶) بازیگر، فیلمنامه‌نویس و فیلم‌ساز آمریکایی است.پس از شروع چند سالی خود به عنوان یک بازیگر مبارز پس از ورود به شهر نیویورک در سال 1969 و بعداً هالیوود در سال 1974، او اولین تحسین منتقدان خود را به عنوان بازیگر برای بازی در نقش استنلی روزیلو در فیلم اربابان فلت بوش به دست آورد. استالونه متعاقباً به‌عنوان یک شخصیت اضافی یا جانبی در فیلم‌هایی با بودجه‌ی قابل‌توجه کار کرد تا اینکه در سال 1976 با بازی در نقش بوکسور راکی ​​بالبوآ، در اولین فیلم موفق، به بزرگترین موفقیت انتقادی و تجاری خود به عنوان بازیگر و فیلمنامه‌نویس دست یافت. سریال راکی ​​(1976–اکنون)، که او همچنین فیلمنامه‌های آن را نوشت. در این فیلم ها، راکی ​​به عنوان یک بوکسور ضعیف نشان داده می شود که با حریفان بی رحم متعددی مبارزه می کند و دو بار قهرمان سنگین وزن جهان می شود.

در سال 1977، استالونه سومین بازیگر سینما بود که نامزد دو جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اصلی و بهترین بازیگر مرد شد. فیلم راکی ​​ساخته استالونه در فهرست ملی فیلم ثبت شد و آثار آن در موزه اسمیتسونیان قرار گرفت. استفاده استالونه از ورودی جلوی موزه هنر فیلادلفیا در سری راکی ​​باعث شد که این منطقه به پله های راکی ​​ملقب شود. فیلادلفیا مجسمه شخصیت خود راکی ​​را به طور دائم در نزدیکی موزه قرار داده است و او را به تالار مشاهیر بین‌المللی بوکس برگزیدند.

تا سال 1982، فیلم‌های استالونه موفقیت‌های بزرگی در باکس آفیس نبودند، مگر اینکه دنباله‌های راکی ​​باشند، و هیچ‌کدام آنقدر تحسین منتقدان را که با اولین راکی ​​به دست آوردند، دریافت نکردند. این با فیلم اکشن موفق First Blood که در آن او سرباز مبتلا به PTSD جان رمبو را به تصویر کشید، تغییر کرد. فیلمنامه First Blood که در اصل اقتباسی از رمان همنام دیوید مورل بود، به طور قابل توجهی توسط استالونه در طول تولید فیلم تغییر یافت. استالونه در مجموع در پنج فیلم رمبو (1982-2019) این نقش را بازی خواهد کرد. از اواسط دهه 1980 تا اواخر دهه 1990، استالونه به یکی از پردرآمدترین بازیگران هالیوود در آن دوران تبدیل شد و در مجموعه ای از فیلم های اکشن موفق تجاری ظاهر شد که با این حال عموماً توسط منتقدان مورد توجه قرار گرفتند. اینها عبارتند از کبرا، تانگو و کش، کلیف هنجر، مرد تخریب که با استقبال بهتری روبرو شد و متخصص.

استالونه در اوایل دهه 2000 شاهد کاهش محبوبیت بود، اما در سال 2006 با ششمین قسمت در سری راکی ​​و 2008 با چهارمین قسمت در سری رمبو دوباره به شهرت رسید. در دهه 2010، استالونه مجموعه فیلم‌های «بی مصرف‌ها» (2010–2014) را راه‌اندازی کرد که در آن نقش بارنی راس مزدور را بازی کرد. در سال 2013، او در فیلم موفق Escape Plan بازی کرد و در دنباله های آن بازی کرد. در سال 2015، استالونه با کرید به مجموعه راکی ​​بازگشت، که به عنوان فیلم‌های فرعی با تمرکز بر آدونیس «دونی» کرید با بازی مایکل بی جردن، پسر بوکسور بدبخت آپولو کرید، که مدت‌ها بازنشسته شده بود. راکی یک مربی است. تکرار این نقش تحسین استالونه را به همراه داشت و اولین جایزه گلدن گلوب او برای اولین کرید و همچنین سومین نامزدی اسکار را به ارمغان آورد که 40 سال قبل برای اولین بار برای همان نقش نامزد شده بود.

استالونه تنها بازیگری در تاریخ سینمای آمریکا است که در شش دهه متوالی در یک فیلم شماره یک باکس آفیس بازی کرده است. او همچنین یکی از مشهورترین نمادهای فرهنگ فیزیکی در تاریخ است.

کاکلشن فیلم های نوروز 1402