بستن

Taron Egerton

تارون اگرتون بازیگر و خواننده بریتانیایی است که برای نقش‌هایش در مجموعه تلویزیونی بریتانیایی The Smoke، فیلم کمدی اکشن 2014 Kingsman: The Secret Service و فیلم Rocketman (2019) شناخته می‌شود. او همچنین نقش ادوارد بریتانیا را در فیلم درام عهد جوانی در سال 2014 بازی کرده است، در فیلم جنایی افسانه در سال 2015 ظاهر شد، در نقش ادی “عقاب” ادواردز در فیلم بیوگرافی ادی عقاب در سال 2016 بازی کرد، در انیمیشن موزیکال Sing در سال 2016 صداپیشگی جانی را بر عهده داشت. و نقش خود را در دنباله Kingsman 2017، The Golden Circle دوباره ایفا کرد.

تارون دیوید اگرتون در 10 نوامبر 1989 در بیرکنهد، مرسی ساید، از والدینی از لیورپول به دنیا آمد. مادربزرگش ولزی است. نام کوچک او تغییری از “taran” است که در زبان ولزی به معنای “رعد و برق” است. پدر و خانواده او یک تختخواب و صبحانه داشتند و مادرش در خدمات اجتماعی کار می کند. او برخی از دوران کودکی خود را در شبه جزیره ویرال گذراند و به همراه خانواده خود به Llanfairpwllgwyngyll در جزیره ولز Anglesey نقل مکان کرد و در آنجا به مدرسه ابتدایی رفت.

اگرتون دوازده ساله بود به آبریستویث، همچنین در ولز نقل مکان کرد. اگرتون خود را ولزی می‌داند، و به زبان ولزی مسلط است، هرچند اعتراف می‌کند که ولزی‌اش به خوبی سابق نیست. او قبل از رفتن به آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک که در سال 2012 با مدرک لیسانس بازیگری (Hons) فارغ التحصیل شد، در مدرسه Ysgol Penglais تحصیل کرد.

اگرتون اولین بازیگری خود را در سال 2011 با یک نقش کوچک در دو قسمت از سریال ITV لوئیس در نقش لیام جی انجام داد. بعداً او به جمع بازیگران اصلی سریال Sky1 The Smoke اضافه شد. اگرتون در فیلم Kingsman: The Secret Service به کارگردانی متیو وان و دنباله آن، Kingsman: The Golden Circle، نقش گری «اگزی» آنوین، شاگرد جوان هری هارت (کالین فرث) را بازی کرد. موفقیت فیلم اول باعث شهرت اگرتون شد و منجر به امضای قراردادی سه فیلم با کمپانی فاکس قرن بیستم شد.

اگرتون در عهد جوانی، بر اساس زندگی ورا بریتین، همبازی شد و در قسمت دو قسمتی «پسر رامبلین» در سری هفتم لوئیس در نقش لیام جی ظاهر شد. در سال 2015، اعلام شد که اگرتون در فیلم Billionaire Boys Club بازی خواهد کرد. او در سال‌های 2015 و 2016 به عنوان یکی از 50 مرد بریتانیایی خوش‌پوش GQ انتخاب شد. در سال 2018، اگرتون برای بازی در نقش التون جان در فیلم زندگی‌نامه Rocketman در سال 2019 انتخاب شد.