بستن

Tom Hanks

توماس جفری هَنکس (انگلیسی: Thomas Jeffrey Hanks؛ زادهٔ ۹ ژوئیه ۱۹۵۶) بازیگر و فیلم‌ساز آمریکایی است. او برای نقش‌های کمدی و دراماتیک خود شناخته شده و یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین بازیگرانِ جهان است. همچنین از او به‌عنوان یکی از نمادهای فرهنگی آمریکا یاد می‌شود. فیلم‌های هنکس بیش از ۴٫۹ میلیارد دلار در آمریکای شمالی و بیش از ۹٫۹۶ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته‌، و او را به چهارمین بازیگر پرفروش در آمریکای شمالی بدل می‌سازد.

هنکس پیشرفت شغلی خود را با مجموعه‌ای از فیلم‌های کمدی نظیر شلپ شلوپ (۱۹۸۴)، پارتی مجردی (۱۹۸۴)، بزرگ (۱۹۸۸) و لیگ خودشان (۱۹۹۲) تجربه کرد که مورد توجه مثبت رسانه‌ها قرار گرفت. او برای بازی در نقش وکیل همجنسگرای مبتلا به ایدز در فیلادلفیا (۱۹۹۳) و شخصیت هم‌نام در فارست گامپ (۱۹۹۴) دو بار پیاپی برندهٔ جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر مرد شد.[۵] هنکس در پنج فیلم با فیلم‌ساز استیون اسپیلبرگ، همکاری کرده‌است: نجات سرباز رایان (۱۹۹۸)، اگه می‌تونی منو بگیر (۲۰۰۲)، ترمینال (۲۰۰۴)، پل جاسوس‌ها (۲۰۱۵) و پست (۲۰۱۷)، و همچنین مینی‌سریال جوخه برادران (۲۰۰۱) که کارگردان، تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس آن بود. دیگر فیلم‌های هنکس عبارتند از کمدی عاشقانهٔ بی‌خواب در سیاتل (۱۹۹۳) و ایمیل داری (۱۹۹۸)؛ درام‌های آپولو ۱۳ (۱۹۹۵)، مسیر سبز (۱۹۹۹)، دورافتاده (۲۰۰۰)، جاده‌ای به‌سوی تباهی (۲۰۰۲) و کلاود اطلس (۲۰۱۲)؛ و درام‌های زندگی‌نامه‌ای جنگ چارلی ویلسون (۲۰۰۷)، کاپیتان فیلیپس (۲۰۱۳)، نجات آقای بنکس (۲۰۱۳)، سالی (۲۰۱۶)، روزی زیبا در محله (۲۰۱۹) و اخبار جهان (۲۰۲۰). او همچنین در نقش شخصیت هم‌عنوان در مجموعه فیلم‌های رابرت لنگدن ظاهر شده‌است و صداگذاری نقش کلانتر وودی را در مجموعه فیلم‌های داستان اسباب‌بازی (۱۹۹۵–۲۰۱۹) بر عهده داشته‌است.

افتخارات هنکس شامل دو جایزهٔ اسکار از شش نامزدی می‌شود. هنکس برای تهیه‌کنندگی مجموعه‌های کوتاه و فیلم‌های تلویزیونی گوناگون، نظیر از زمین تا ماه، گروه برادران، جان آدامز و اقیانوس آرام، برندهٔ هفت جایزهٔ امی ساعات پربیننده شده‌است. او در سال ۲۰۱۳ برای نقش‌آفرینی در نمایش مرد خوش‌شانس نامزد دریافت جایزهٔ تونی بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. او در سال ۲۰۰۲ جایزهٔ یک عمر دستاورد هنری بنیاد فیلم آمریکا را دریافت کرد. هنکس در سال ۲۰۰۴ جایزهٔ استنلی کوبریک بریتانیا برای برتری در فیلم را از آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا دریافت کرد.در سال ۲۰۱۴، او جایزه مرکز کندی را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۶، نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری از رئیس‌جمهور باراک اوباما، و همچنین لژیون دونور فرانسه را دریافت کرد.در سال ۲۰۲۰، او جایزهٔ گلدن گلوب سیسیل بی دمیل را دریافت کرد.