بستن

Tom Holland

تامس استنلی هالند (انگلیسی: Thomas Stanley Holland؛ زادهٔ ۱ ژوئن ۱۹۹۶) بازیگر انگلیسی است. او جوایز گوناگونی از جمله یک جایزهٔ فیلم بفتا، سه جایزهٔ ساترن و یک رکورد جهانی گینس کسب کرده و نامش در فهرست ۳۰ شخص زیر ۳۰ سال فوربز قرار گرفته‌است. چند نشریه او را یکی از محبوب‌ترین بازیگران نسل خود یاد کرده‌اند.

فعالیت حرفه‌ای هالند در ۹ سالگی و هنگامی که به عضویت کلاس رقص درآمد، آغاز شد و در آن‌جا از سوی یک طراح رقص مورد توجه قرار گرفت و او را برای تست بازیگری در نمایش موزیکال بیلی الیوت واقع در تئاتر ویکتوریا پالاس لندن تدارک دید. پس از دو سال تمرین، او در سال ۲۰۰۸ نقشی مکمل از این نمایش را به دست آورد و در همان سال به نقش اصلی ارتقا یافت و تا سال ۲۰۱۰ با این نقش به روی صحنه رفت. اولین فعالیت هالند در سینما مربوط به بازی در درام فاجعه‌ای غیرممکن (۲۰۱۲) بود که در آن نقش گردشگر نوجوانی که در سونامی گرفتار شده را ایفا می‌کند و برایش جایزهٔ بازیگر بریتانیایی جوان از حلقه منتقدان فیلم لندن را کسب کرد. هالند پس از این تصمیم گرفت که بازیگری را به‌عنوان یک حرفهٔ تمام‌وقت دنبال کند. او در حالا چطور زندگی می‌کنم (۲۰۱۳) حضور یافت و نقش چهره‌های تاریخی را در فیلم در دل دریا (۲۰۱۵) و مینی‌سریال تالار گرگ (۲۰۱۵) ایفا کرد.

هالند بابت بازی در نقش مرد عنکبوتی در شش فیلم ابرقهرمانی از دنیای سینمایی مارول که اولین نقش آن از کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (۲۰۱۶) آغاز شد، به شهرت بین‌المللی دست یافت. او در سال بعد جایزهٔ ستارهٔ نوظهور بفتا را کسب کرد و بعداً با مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه به جوان‌ترین بازیگری تبدیل شد که یک نقش اصلی را در فیلم‌های دنیای سینمایی مارول ایفا می‌کند. دنباله‌های این فیلم، مرد عنکبوتی: دور از خانه (۲۰۱۹) و مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست (۲۰۲۱) هر یک بیش از یک میلیارد در جهان فروش داشته و فیلم دوم پرفروش‌ترین فیلم سال شد. او در این زمان نقش‌های تاریک‌تری را در درام‌های جنایی شیطان تمام‌وقت (۲۰۲۰) و چری (۲۰۲۱) ایفا کرده‌است. او همچنین فیلم کوتاه توئیت (۲۰۱۵) را کارگردانی کرده و صداپیشهٔ چند انیمیشن کامپیوتری بوده‌است.