بستن

Vidya Balan

ویدیا بالان (تلفظ [ʋɪd̪ːja baːlən]؛ زاده ۱ ژانویه ۱۹۷۹) یک هنرپیشه هندی است. او که به دلیل پیشگامی در تغییر تصویر زنان در سینمای هندی با نقش‌هایش در فیلم‌های زنانه شناخته می‌شود، چندین جایزه از جمله یک جایزه ملی فیلم و شش جایزه Filmfare دریافت کرده است. او در سال 2014 نشان Padma Shri را از سوی دولت هند دریافت کرد.

ویدیا از جوانی آرزوی حرفه ای در سینما را داشت و اولین نقش بازیگری خود را در سریال کمدی Hum Paanch در سال 1995 انجام داد. او در حالی که مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه بمبئی دنبال می کرد، چندین تلاش ناموفق برای شروع حرفه ای در سینما انجام داد و در تبلیغات تلویزیونی و موزیک ویدیوها به نمایش درآمد. او اولین فیلم خود را با بازی در فیلم بنگالی Bhalo Theko (2003) انجام داد و برای اولین فیلم هندی خود، درام Parineeta مورد تحسین قرار گرفت. به دنبال موفقیت های تجاری در Lage Raho Munna Bhai (2006) و Bhool Bhulaiyaa (2007) بود، اما نقش های او در کمدی های رمانتیک Heyy Baby (2007) و Kismat Konnection (2008) نقدهای منفی داشتند.

ویدیا با ایفای نقش در پنج موفقیت تجاری متوالی به تثبیت خود ادامه داد، که همچنین مورد توجه منتقدان و جوایز قرار گرفت. اینها در درام پا (2009)، کمدی سیاه اشقیا (2010)، تریلرهای هیچکس جسیکا و کاهانی را نکشته (2012) و فیلم زندگینامه ای The Dirty Picture (2011) بودند. آخرین آنها جایزه ملی فیلم بهترین بازیگر زن را برای او به ارمغان آورد. او این را با یک سری فیلم دنبال کرد که در گیشه ضعیف عمل کردند. زمانی که او در تومهری سولو (2017) به عنوان یک رادیو رادیو و در فیلم Mission Mangal (2019) به عنوان یک دانشمند بازی کرد، این تغییر تغییر کرد. دومی به عنوان پردرآمدترین فیلم او رتبه بندی می شود. ویدیا از آن زمان در فیلم های آمازون Prime Video Shakuntala Devi (2020)، شرنی (2021) و Jalsa (2022) بازی کرده است.

ویدیا همچنین اهداف بشردوستانه را ترویج می کند و از توانمندسازی زنان حمایت می کند. او عضو هیئت مرکزی صدور گواهینامه فیلم هند است و مجری یک نمایش رادیویی است. او ابتدا به دلیل نوسان وزن و حس لباس پوشیدنش مورد انتقاد قرار گرفت، اما بعداً به دلیل نامتعارف بودنش در رسانه ها مورد توجه قرار گرفت. ویدیا با سیذارت روی کاپور تهیه کننده فیلم ازدواج کرده است.