بستن

David Lean

Sir David Lean CBE (زاده ۲۵ مارس ۱۹۰۸ – درگذشته ۱۶ آوریل ۱۹۹۱) کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و تدوین‌گر انگلیسی بود. لین که به طور گسترده به عنوان یکی از تأثیرگذارترین کارگردانان تمام دوران شناخته می شود، فیلم های حماسی بزرگ پل روی رودخانه کوای (1957)، لورنس عربستان (1962)، دکتر ژیواگو (1965)، و گذری به هند (1984) را کارگردانی کرد. او همچنین دو اقتباس از رمان‌های چارلز دیکنز، انتظارات بزرگ (1946) و الیور توئیست (1948) و همچنین درام رمانتیک «برخورد کوتاه» (1945) را کارگردانی کرد.

لین که در اوایل دهه 1930 تدوینگر فیلم بود، اولین کارگردانی خود را با فیلم In Who We Serve در سال 1942 انجام داد، که اولین همکاری از چهار همکاری با نوئل کوارد بود. با شروع تابستان در سال 1955، لین شروع به ساخت فیلم های مشترک بین المللی کرد که توسط استودیوهای بزرگ هالیوود تامین می شد. با این حال، در سال 1970، شکست انتقادی فیلم دختر رایان، او را به وقفه ای چهارده ساله از فیلمسازی سوق داد و در طی آن تعدادی پروژه سینمایی را برنامه ریزی کرد که هرگز به نتیجه نرسیدند. در سال 1984 او با «گذری به هند» که از رمان ای. ام. فورستر اقتباس شده بود، احیای حرفه ای داشت. این فیلم فوراً مورد توجه منتقدان قرار گرفت، اما ثابت شد که آخرین فیلمی است که Lean کارگردانی می‌کند.

علاقه لین به تصویرگرایی و تکنیک‌های ویرایش مبتکرانه باعث شده است که او توسط کارگردانانی مانند استیون اسپیلبرگ،  استنلی کوبریک،  مارتین اسکورسیزی، و ریدلی اسکات تحسین شود. لین در نظرسنجی «کارگردانان برتر کارگردانان» در سال 2002 توسط مؤسسه فیلم بریتانیا Sight & Sound به عنوان نهمین کارگردان برتر سینما انتخاب شد.او هفت بار نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد که دو بار برای پل روی رود کوای و لورنس عربستان برنده شد، هفت فیلم در 100 فیلم برتر بریتانیایی موسسه فیلم بریتانیا دارد (که سه تای آنها در پنج فیلم برتر قرار دارند. ) و جایزه AFI Life Achievement Award در سال 1990 دریافت کرد.