بستن

پرهزینه‌ترین فیلم‌ های تاریخ سینما

0 دیدگاه | 1 ماه پیش

برای ساخت بسیاری از فیلم‌های فرنچایزهای بزرگِ هالیوود پول‌های هنگفتی خرج می‌شود که هوش از سرتان می‌برد؛ از دستمزدهای چند میلیون دلاری بازیگران تا حقوق هزاران نفری که در این پروژه‌ها همکاری می‌کنند و صد البته هزینه‌های سرسام‌آور تبلیغات و بازاریابی همه و همه حکایت از صنعتی دارد که هم بسیار پول‌ساز است و هم رقم‌های عجیب و غریبی در آن جابه‌جا می‌شود که حتی شمردن صفرهایش برای انسان‌های عادی دشوار است، چه رسد به سر و کار داشتن با این حجم از پول!

این که کدام آثار در فهرست فیلم‌های پرهزینه‌ی تاریخ سینما قرار می‌گیرند، تقریبا قابل پیش‌بینی است و از همین حالا می‌توانید مطمئن باشید که در این فهرست با تعداد زیادی فیلم ابرقهرمانی از فرنچایزهای مارول و دی سی سروکار دارید اما هزینه‌های بعضی از این آثار به اندازه‌ای سرسام‌آور است که حتما متعجبتان می‌کند.

البته بودجه‌ی بالای یک فیلم سینمایی لزوما تضمین‌کننده‌ی بازدهی رضایت‌بخش، خوش‌ساخت بودن یا داستان درجه یک آن نیست. چه بسیار آثاری که میلیون‌ها دلار روی دست سازندگان خرج گذاشتند و حتی نتوانستند درصد کوچکی از هزینه‌ها را جبران کنند. مثلا دیزنی میلیون‌ها دلار در همه‌ی آثارش سرمایه‌گذاری می‌کند اما هر سال تعداد انگشت‌شماری از آن‌ها سرمایه‌ی اولیه‌شان را بازمی‌گردانند یا برای ساخت «تبدیل شوندگان: آخرین شوالیه» (Transformers: The Last Knight) 216 میلیون دلار هزینه شد اما در کمال ناباوری تنها ۶۹.۱ میلیون دلار فروش داشت که در صنعت سینما یک شکست تمام عیار محسوب می‌شود. پس بدون هیچ حرف اضافه‌ای به سراغ ۱۰ مورد از پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما می‌رویم.

لیگ عدالت (Justice League)

لیگ عدالت (Justice League)

تا این جا بارها و بارها درباره‌ی فیلم‌هایی صحبت کردیم که با بودجه‌های سرسام‌آور ساخته شدند اما در اکران آن‌قدر ضعیف عمل کردند که نتوانستند هزینه‌های سنگین تولید را تامین کنند. لیگ عدالت دی سی یکی از این آثار است که با بودجه‌ی ۳۰۰ میلیون دلاری اصلا در حد انتظارات ظاهر نشد و با واکنش‌های تند مخاطبان و منتقدان مواجه شد.

کار تا جایی بالا گرفت که در نهایت کمپانی برادران وارنر مجبور شد این شکست را بپذیرد و اعلام کرد که نسخه‌ی مورد تایید زک اسنایدر که با نظارت او تدوین شده و شامل سکانس‌های اضافی است، به زودی منتشر خواهد شد. این اتفاق بالاخره سال ۲۰۲۱ به وقوع پیوست و لیگ عدالت زک اسنایدر به عنوان چهارمین فیلم پربیننده‌ی HBO Max لقب گرفت. این نسخه‌ی تازه، پیشرفت ملموسی نسبت به نسخه‌ی قبلی داشت و کم و بیش با تحسین مواجه شد.

دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان (Pirates of the Caribbean: At World’s End)

دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان (Pirates of the Caribbean: At World’s End)

دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان، برعکس گزینه‌ی قبلی ثابت می‌کند که گاهی سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری در صنعت سینما ارزشش را دارد و سود چند برابری را عاید سازندگان می‌کند. قسمت سوم فرنچایز پرطرفدار دزدان دریایی کارائیب با بیش از ۹۶۰ میلیون دلار به پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۰۷ تبدیل شد.

کل داستان فیلم بر پایه‌ی شخصیت جک اسپارو (جانی دپ) و جنگ دائم برای کشتی‌اش و البته عاشقانه‌های الیزابت (کیرا نایتلی) ویل (اورلاندو بلوم) است، با این حال طرفداران دزدان دریایی کارائیب از آن استقبال کردند.

انتقام جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War)

انتقام جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War)

بیایید فارغ از این که طرفدار دی سی هستید یا مارول یا اصلا فیلم‌های ابرقهرمانی را دوست دارید یا مثل استیون اسپیلبرگ آن را ژانر بیهوده‌ای می‌دانید، صادقانه به این سوال پاسخ دهید که چه زمانی فیلم‌های انتقام جویان انتظارات را حداقل در زمینه‌ی فروش برآورده نکردند؟

واقعیت این است که فیلم‌های ابرقهرمانی، به صورت ویژه آثار مارول و باز هم به صورت ویژه‌تر فیلم‌های انتقام جویان گردش مالی عظیمی را در صنعت سینما ایجاد کردند. مثلا همین انتقام جویان: جنگ ابدیت بیش از ۲ میلیارد دلار در سراسر جهان فروخت و این در حالی است که بودجه‌ی ساختش ۳۱۶ میلیون دلار بود که نشان می‌دهد قطعا ارزش صرف چنین بودجه‌ای را داشت.

در هر صورت علیرغم نظرات بسیاری از منتقدان مبنی بر بچگانه خواندن فیلم‌های ابرقهرمانی و نزول سطح سلیقه‌ی مخاطبان، نمی‌توان از این واقعیت چشم‌پوشی کرد که صنعت سینما تا اندازه‌ای زیادی بر این آثار متکی است و اتفاقا در رشته‌هایی مثل جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری تحول اساسی ایجاد کردند و مخاطبان زیادی این فیلم‌ها را دوست دارند.

انتقام جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame)

انتقام جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame)

انتقام جویان: پایان بازی تکمیل‌کننده‌ی خط داستانی جنگ ابدیت بود و طبیعتا انتظارهای زیادی برای آن وجود داشت. آمار و ارقام هم این واقعیت را ثابت می‌کند. فیلم با بودجه‌ی ۳۵۰ میلیون دلاری بیش از ۲.۷۹۸ میلیارد دلار فروش داشت؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید دستاوردهای جنگ ابدیت چشم‌گیر بودند، باید بگوییم که پایان بازی از جولای ۲۰۱۹ تا مارس ۲۰۲۱ به پردرآمدترین فیلم تاریخ سینما تبدیل شد و نشان داد مخاطبان هنوز هم از تماشای ماجراجویی انتقام جویان لذت می‌برند.

انتقام جویان: عصر اولتران (Avengers: Age of Ultron)

انتقام جویان: عصر اولتران (Avengers: Age of Ultron)

لقب دومین فیلم پرهزینه‌ی تاریخ سینما به انتقام جویان: عصر اولتران تعلق می‌گیرد که با بودجه ۳۸۶ میلیون دلاری ساخته شد. علت این بودجه‌ی سرسام‌آور هم جلوه‌های ویژه‌ی پرهزینه و هفت لوکیشن مختلف برای فیلم‌برداری بود. طبق پیش‌بینی‌ها این فیلم هم با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد و مثل بسیاری از آثار MCU سود خوبی را عاید سازندگان کرد و به عنوان چهارمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۵ لقب گرفت.

انتقام جویان: عصر اولتران به عنوان دومین فیلم انتقام جویان بحث‌های تازه‌ای را درباره‌ی مسئولیت‌های تونی استارک، شخصیت هاکای و اضافه شدن واندا ماکسیموف به گروه مطرح کرد.

دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides)

دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides)

نوبتی هم باشد نوبت پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینما، حداقل طبق آمار رسمی است؛ دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته تنها فیلمی بود که بودجه‌ی ساختش از ۴۰۰ میلیون دلار عبور کرد. علت این هزینه‌ای سرسام‌آور را می‌توان در تعدد لوکیشن های فیلم‌برداری و صد البته استفاده از دوربین‌های سه بعدی که پیش‌تر در آواتار استفاده شده بود، جستجو کرد.

در هر صورت چه این فیلم را دوست داشته باشید، چه آن را مرگ فرنچایز بدانید، پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۱ و حداقل تا این جا پرخرج‌ترین فیلم تاریخ سینما است؛ همین امر باعث شده مردم دنبال دانلود فیلم دوبله فارسی هستند.

0 دیدگاه